fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Boris Kollár čelí konaniu výboru pre nezlučiteľnosť funkcií za konateľstvo v súkromnej firme

Na snímke predseda Národnej rady SR Boris Kollár / TASR - Martin Baumann

R. Raši šéfa parlamentu vyzve, aby prezentoval, ako získal potvrdenie z daňového úradu o tom, že nie je konateľom v spornej firme BBSC.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) čelí od dnešného dňa konaniu v parlamentnom výbore pre nezlučiteľnosť funkcií za porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu. Dôvodom je, že mal ako verejný funkcionár konať za firmu BSSC. Kollár tento týždeň vyhlásil, že konateľom vo firme nie je od roku 2016.

„Predseda Národnej rady SR bude vyzvaný, aby sa vyjadril k podnetu. Čo v jeho prípade znamená, že by mal doručiť potvrdenia, že sa konateľstva v danej firme vzdal. Teda mal by to byť úradný dokument zaslaný na obchodný register,“ povedal predseda výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Richard Raši. Ak šéf parlamentu preukáže, že sa konateľstva vzdal, výbor konanie zastaví. V prípade, že sa tak nestane, môže Kollárovi hroziť pokuta vo výške šiestich mesačných platov.

Koalícia spolu drží len pre peniaze

Mimoparlamentná strana Spolu tento týždeň vyzvala Kollára na vysvetlenie jeho podnikania so schránkovou firmou. Strana uviedla, že v spoločnosti BSSC je Kollár 50-percentný spoluvlastník a konateľ. Kollár následne reagoval, že ide o klamstvo. Ukázal doklad o tom, že sa vzdal konateľstva v roku 2016, odkedy je poslancom a nemôže za spoločnosť konať. Zároveň povedal, že bol na daňovom úrade a vybral si doklad o tom, že firma BSSC nie dlžná štátu na daniach a poplatkoch štátu „ani korunu“.

Predseda výboru Raši šéfa parlamentu vyzve, aby prezentoval, ako získal potvrdenie z daňového úradu. „Tieto potvrdenia sa môžu vydať len konateľovi alebo osobe poverenej konateľom,“ ozrejmil Raši.

Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií dnes prerušil konanie voči poslancovi Jánovi Richterovi (Smer-SD). Ide o letáky z decembra minulého roka, na ktorých bola fotografia ministra práce Richtera s prezentáciou výsledkov činnosti rezortu práce. Raši uviedol, že ministerstvo vnútra opakovane výboru doručilo odpoveď, že zo strany Richtera nedošlo k porušeniu predvolebnej kampane.

Bonul platil milióny eur firme, ktorá je vyšetrovaná v kauze Dobytkár

Poslankyňa Ľubica Laššáková, ktorá s Richterom v bývalej vláde sedela, na výbore navrhla konanie voči Richterovi zastaviť. Poslanci koalície Tomáš Lehotský (Za ľudí) a Ondrej Dostál (SaS) namietali, že išlo o propagačný leták o úspechoch sociálnej politiky. Poukazovali na iný leták ministerstva práce, ktorý mal odlišnú grafickú podobu bez podobizne ministra a bol určený pre zahraničných pracovníkov. Výbor sa k Richterovmu prípadu znova vráti.

Transparency International Slovensko (TIS) vlani v decembri obvinilo ministerstvo práce, že pomáha strane Smer- sociálna demokracia (Smer-SD) s politickou kampaňou. Podľa mimovládky vyše dva milióny letákov boli skôr propagáciou Richtera a jeho ministerstva ako informačným dokumentom.

Richter vlani reagoval, že letáky neboli súčasťou predvolebnej kampane, ale informovaním občanov, pretože koncom kalendárneho roka prešlo viacero poslaneckých návrhov, ktoré menili viaceré pravidlá.

Najbližšou prioritou bude pri vysokých školách určovanie ich kvality, tvrdí Gröhling

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info