fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Rusko a Čína vetovali rezolúciu o predĺžení humanitárnej pomoci Sýrii

Pohľad na zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN / TASR/AP

Rusko a Čína vetovali v utorok v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN) návrh rezolúcie o ďalšom predĺžení cezhraničnej humanitárnej pomoci Sýrii. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Rezolúciu požadujúcu predĺženie cezhraničnej humanitárnej pomoci Sýrii o jeden rok predložili Belgicko a Nemecko. Moskva a Peking sa však v priebehu rokovania BR OSN postavili proti.

Rusko totiž požaduje, aby sa na presun pomoci využíval namiesto doterajších dvoch hraničných priechodov z Turecka využíval len jeden. Moskva tiež nesúhlasila s predĺžením poskytovania cezhraničnej pomoci Sýrii o jeden rok a požadovala šesť mesiacov.

Čína svoje veto odôvodnila neochotou Belgicka a Nemecka zohľadniť jej žiadosť o vyhlásenie odsudzujúce jednostranné americké sankcie uvalené na Sýriu.

Rezolúcia o cezhraničnej humanitárnej pomoci pre Sýriu, ktorá bola BR OSN prvýkrát prijatá jednomyseľne v roku 2014, umožňuje posielať humanitárnu pomoc miliónom sýrskych civilistov.

V januári sa Rusku, ktoré je najväčším spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada, podarilo zredukovať počet hraničných priechodov určených na prepravu humanitárnej pomoci určenej pre Sýriu zo štyroch na dva. Rovnako sa mu podarilo skrátiť mandát na jej dodávku z jedného roka na šesť mesiacov.

Potrebujeme poznať pravdu o MH-17. Rozhodnutie súdu vyšetriť všetky teórie je veľmi vítaný krok

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info