HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Slovinsko zaradilo Česko, Chorvátsko a Francúzsko na „žltý“ zoznam krajín

slovinsko covid
Ilustračné foto: shutterstock

Českí či chorvátski občania plánujúci dovolenku v Slovinsku môžu dovolenkovať bez karantény, ak si pobyt rezervovali ešte pred sobotou.

Slovinsko sprísňuje pohraničný režim a v sobotu vyradí Chorvátsko, Česko a Francúzsko zo zoznamu „zelených krajín“, pokladaných za epidemiologicky bezpečné. Pre občanov týchto krajín to znamená 14-dňovú karanténu v Slovinsku. Vo štvrtok to oznámil hovorca slovinskej vlády Jelko Kacin.

Naopak, Belgicko a Holandsko sa na zelený zoznam dostanú. Informácie priniesla tlačová agentúra STA a portál Novinky.cz.

Tri vyškrtnuté krajiny budú zaradené do žltého zoznamu menej bezpečných štátov. Byť na tomto zozname znamená, že väčšina zahraničných občanov prichádzajúcich do Slovinska z týchto krajín musí absolvovať dvojtýždňovú karanténu, čo sa však netýka Slovincov vracajúcich sa zo „žltých krajín“.

AKTUÁLNE: Zo zoznamu bezpečných krajín vypadli Bulharsko a Čierna Hora (aktualizácia)

Kacin vysvetlil, že situácia v šírení koronavírusu SARS-CoV-2 sa v niektorých krajinách zlepšuje, predovšetkým v západnej Európe, kde počet nakazených ľudí klesá pod desať na 100.000 obyvateľov. Z tohto dôvodu sa na zelenom zozname ocitli Belgicko a Holandsko.

Sú však krajiny, kde sa situácia zhoršuje, a preto sa slovinská vláda vo štvrtok dohodla, že Chorvátsko, Česko a Francúzsko budú zapísané do žltého zoznamu. Opatrenie začne platiť od soboty.

Kacin dodal, že Slovinci vracajúci sa z Chorvátska nebudú musieť ísť do izolácie, ale na hraniciach budú musieť odpovedať na otázku, či sa naozaj vracajú z Chorvátska, a nie z iných západobalkánskych krajín, ktoré sú na červenom zozname, čo aj pre slovinských občanov znamená absolvovať karanténu v Slovinsku. Títo občania budú musieť svoju odpoveď potvrdiť dôkazmi.

Železničná spoločnosť Slovensko zavádza 44 letných sezónnych vlakov na desiatich linkách

Hovorca vlády znovu varoval Slovincov pred cestovaním do Srbska, Severného Macedónska, Albánska, Bosny a Hercegoviny (BaH) či Kosova, kde sa koronavírus rýchlo šíri. Českí či chorvátski občania plánujúci dovolenku v Slovinsku môžu dovolenkovať bez karantény, ak si pobyt rezervovali ešte pred sobotou.

Česi, ktorí smerujú do Chorvátska, musia počítať s tým, že pri vstupe do Slovinska budú musieť predložiť dokumenty dokazujúce účel a cieľ cesty. Krajinu budú musieť prejsť v priebehu 12 hodín a nepovolia im tam prenocovať. Minister zahraničných vecí ČR Tomáš Petříček na Twitteri oznámil, že o presných podmienkach vstupu Čechov do Slovinska sa bude v piatok rozprávať so svojím slovinským kolegom.

Analytici tvrdia, že v Iráne došlo v jadrovom zariadení k požiaru

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info