HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Parlamentné voľby vo Venezuele sa uskutočnia v decembri

Na snímke líder venezuelskej opozície Juan Guaidó máva svojim stúpencom po zasadaní Národného zhromaždenia, ktoré sa konalo na námestí v mestskej časti Chacao v Caracase, Venezuela, 12. februára 2020. / TASR (AP)

Voľby do venezuelského parlamentu sa uskutočnia v decembri, uviedla v utorok Národná volebná rada (CNE), ktorú citovala agentúra AFP.

Národné zhromaždenie (parlament) je jedinou zložkou štátnej moci v krajine, ktorá je v opozičných rukách. Počet kresiel v Národnom zhromaždení sa zvýši zo súčasných 167 na 267, oznámila prezidentka CNE Indira Alfonzová.

Predsedom Národného zhromaždenia je opozičný líder Juan Guaído, ktorého vyše 50 krajín uznáva za právoplatného venezuelského prezidenta. V januári sa však zaňho vyhlásil aj Madurov spojenec Luis Parra, ktorého na poste koncom mája potvrdil Najvyšší súd. Opozičný líder prezidenta Nicolása Madura obvinil, že sa voľby snaží zorganizovať bez naplnenia „minimálnych podmienok transparentnosti“.

Parra a Guaidó sa 5. januára 2020 obaja vyhlásili za predsedu parlamentu. Konali sa totiž dve odlišné hlasovania a padli aj obvinenia z „parlamentného prevratu“.

Národné zhromaždenie v tom čase hlasovalo o predĺžení pôsobenia Guaidóa vo funkcii predsedu, ktorú zastáva od 5. januára 2019. Do budovy však boli vpustení len poslanci verní režimu prezidenta Madura a opoziční poslanci, ktorí s Guaidóom nesúhlasia. Guaidó označuje Parru za „spolupáchateľa diktatúry“.

New York Times posunul protiruskú hystériu na novú úroveň neoverenými informáciami

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info