HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Netanyahu naznačuje odloženie plánov na anexiu Západného brehu

Benjamin Netanjahu. FOTO - TASR/AP

Izraelský premiér naznačuje, že by sa lehota na anexiu nemusela dodržať. Táto myšlienka prichádza po tom čo Benny Gantz vyhlásil, že Covid-19 je naliehavejší problém ako anexia, píše theguardian.com

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa snaží presadiť svoje plány na anexiu Západného brehu Jordánu, ktorá by sa mali začať už dnes. Tento krok čelí opozícii zo strany Palestínčanov, medzinárodného spoločenstva a dokonca aj z jeho vlastnej vlády.

Netanjahu sa zaviazal k 1. júlu začať proces pripojenia izraelských osád a údolia Jordánu k Uzraelu. Tieto kroky majú byť súčasťou mierového plánu, ktorý navrhla vláda Donalda Trumpa. V utorok však naznačil odloženie anexie a povedal, že rozhovory o obsadení týchto území budú pokračovať „v najbližších dňoch.“

Tieto vyhlásenia prišli deň po tom, čo „náhradný“ predseda vlády, Benny Gantz uviedol, že obsadenie musí počkať, kým sa krajina nevyrovná s pandémiou koronavírusu, a poukazuje na hlboké rozpory vyplývajúce z Washingtonskej iniciatívy.

NATO schválilo obranný plán pre Poľsko a Pobaltie; Turecko ho už nebojkotuje

Plán Trumpovej administratívy, ktorý bol predstavený v januári, podporoval anexiu, ale tiež predpokladal prípadné vytvorenie palestínskeho štátu – čo bol vztýčený varovný prst pre mnoho izraelských osadníkov, ktorí sa domnievajú, že ich vláda by mala ovládať celý Západný breh. Zverejnená mapa ukazuje roztrieštený palestínsky štát, posiaty izraelskými osadami, ktoré sú spojené izraelskými prístupovými cestami. Palestínska vláda návrh Washingtonu okamžite zamietla, pretože im ponúka oklieštený štát a zároveň odmieta ich základné požiadavky, ako je napríklad hlavné mesto Palestíny vo východnom Jeruzaleme.

Napriek tomu, že Palestínčania dôrazne odmietli plán USA, protesty proti anexiám na Západnom brehu Jordánu nedokázali prilákať veľké davy ľudí. Najväčšie protesty v júni pritiahli niekoľko tisíc ľudí vrátane zahraničných diplomatov do mesta Jericho v jordánskom údolí. Podľa Washingtonského plánu by mesto síce zostalo palestínskym, ale okolité územie vrátane hraníc s Jordánskom by anektoval Izrael.

Súd v USA zablokoval vydanie knihy Trumpovej netere Mary

Palestínsky premiér Mohammad Shtayyeh uviedol, že protinávrh k Washingtonskému plánu bol predložený OSN, USA, Európskej únii a Rusku. Podrobnosti Shtayyehovho návrhu niesu známe a palestínska samospráva vyhlásila, že je pripravená obnoviť rokovania s Izraelom. Na palestínsky návrh neprišla žiadna verejná reakcia a medzinárodné spoločenstvo naliehalo na Izrael, aby zastavil anexiu, ktorú OSN považuje za nezákonnú.

„Som hlboko znepokojená tým, že aj najmenšia forma anexie by viedla k zvýšenému násiliu a stratám na životoch,“ uviedla v pondelok najvyššia predstaviteľka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová.

Jordánsko, ktoré je spolu s Egyptom jedinou arabskou krajinou, ktorá má podpísanú mierovú dohodu s Izraelom, hrozilo, že dohodu z roku 1994 okliešti alebo zruší. EÚ zvažuje odvetné opatrenia. Netanjahuova vláda lobovala u ministrov zahraničných vecí Nemecka, Grécka a Cypru počas nedávnych návštev Izraela, s cieľom zmierniť reakciu EU. Vďaka opozícii zo zahraničia aj z domova môže Netanjahu zmeniť svoje plány s tým, že obsadí iba osídlenia blízko pri Jeruzaleme.

New York Times posunul protiruskú hystériu na novú úroveň neoverenými informáciami

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info