Slováci pracovali tento rok na štát rekordne dlho, až 182 dní
30 | 06 | 2020 I SITA

V porovnaní s vlaňajškom tak museli Slováci na pokrytie účtu za chod verejnej správy a samospráv pracovať o 36 dní dlhšie.


Slováci tento rok pracujú na štát rekordne dlho. Deň daňovej slobody totiž analytici Nadácie F. A. Hayeka pre rok 2020 vypočítali až na 1. júla, na štát sme teda museli pracovať až 182 dní. V porovnaní s vlaňajškom tak museli Slováci na pokrytie účtu za chod verejnej správy a samospráv pracovať o 36 dní dlhšie, a ide o vôbec najhorší výsledok v histórii výpočtu dňa daňovej slobody od roku 1999.

Analytici nadácie pritom tohtoročný výsledok pripisujú predovšetkým ekonomickým dôsledkom pandémie koronavírusu, ale tiež nezodpovednému hospodáreniu predošlej vlády. Slovenskú ekonomiku totiž v tomto roku čaká prudký prepad, ktorý podľa aktuálnej prognózy Inštitútu finančnej politiky môže dosiahnuť až 9,8 %.

Na druhej strane bola tiež vláda nútená vynaložiť významné prostriedky nad rámec rozpočtu, ktoré majú zamestnancom aj podnikateľom pomôcť s prekonaním negatívnych dopadov pandémie. Zároveň sa na hospodárení štátu prejavujú automatické stabilizátory, špeciálne náklady na dávky v nezamestnanosti.

Parlament by mal v júli rokovať o obedoch zadarmo v materských a základných školách
Parlament by mal v júli rokovať o štátnom dotovaní obedov pre deti na materských a základných školách. Čítať ďalej
30 | 06 | 2020 | SITA


Druhým zásadným faktorom podľa analýzy Nadácie F. A. Hayeka je spomínané hospodárenie finančnej správy. "Tesne pred konaním volieb sme boli svedkami masívneho navýšenia výdavkov nad rámec schváleného rozpočtu, najmä v podobe trinástych dôchodkov, ktoré tento rok zaťažia verejné financie o dodatočných 442 miliónov eur," upozorňujú analytici nadácie s tým, že zároveň ďalšie rozpočtované výdavky ako hospodárenie subjektov verejnej správy, spolufinancovanie eurofondov či výdavky na obranu sa už v úvode tohto roka ukázali ako citeľne podhodnotené.

Z prepočtov tiež vyplýva, že pri porovnaní čistého príjmu, ktorý zamestnancovi zostáva po zaplatení všetkých priamych aj nepriamych daní a odvodov s celkovými mzdovými nákladmi, ktoré za jeho prácu vynaloží zamestnávateľ, pracujúcemu ostane približne len 47 centov z každého eura, ktoré zamestnávateľ zaplatí za jeho prácu. Približne 53 centov, teda viac ako polovicu, zhltnú povinné poistné odvody a dane.

Penzistom musí od júla po exekučných zrážkach zostať vyššia suma dôchodku
Sociálna poisťovňa bude od júla tohto roka väčšine dôchodcov, ktorým z dôchodku vykonáva exekučné zrážky, poukazovať vyšší dôchodok. Čítať ďalej
30 | 06 | 2020 | SITA