HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Trump vysvetľuje, prečo nebol informovaný o „Ruskom hoaxe“. „Tajná služba nepovažovala túto informáciu za dôveryhodnú“

FOTO: TASR/AP/

Americké špionážne agentúry nezistili žiadne dostatočne dôveryhodné informácie o tom aby ho alebo jeho viceprezidenta informovali, že Moskva ponúka odmeny za zastrelenie amerických jednotiek v Afganistane, uviedol americký prezident Donald Trump.

Anonymný zdroj tvrdí, že Prezident Trump v nedeľu večer tweetoval, že americké spravodajské služby „ma informovali o tom, že tieto informácie nepovažujú za dôveryhodné, a preto mi ani [viceprezidentovi Mikeovi Pencelovi] ich neoznámili “, píše rt.com.

The New York Times ako prvý zverejnil obvinenia, že ruská vojenská spravodajská služba zaplatila ozbrojeným silám spojeným s Talibanom v Afganistane za útok na vojakov NATO. Trump, obviňovaný z toho, že o tom vedel už od marca, ale nijako nereagoval, čelil lavíne obvinení zo zrady zo strany svojich kritikov.

Tento špionážny triler sa však rýchlo skončil po tom, čo prakticky každá z uvedených strán vyvrátila tieto tvrdenia (s výnimkou „zajatých afganských militantov a zločincov“, ktorí sa údajne počas výsluchov podelili o tieto dôležité informácie).

Nejde o Trumpa: Berlín hovorí, že vzťahy s USA sú také zlé, že ich ani demokrati nedokážu napraviť

Biely dom a americký riaditeľ národnej spravodajskej služby John Ratcliffe poprel, že brífing opísaný v správe sa niekedy uskutočnil. Ruské ministerstvo zahraničných vecí toto vyhlásenie odmietlo ako „nesofistikované nastraženie“, ktoré „jasne ilustruje nízke intelektuálne schopnosti propagandistov z americkej spravodajskej služby, ktorí namiesto toho aby vymysleli niečo dôveryhodnejšie, uchýlia sa k vyčarovaniu takýchto nezmyslov“.

Dokonca aj Taliban zosmiešnil túto správu a uviedol, že afganskí militanti nikdy nepotrebovali nijaký dodatočný stimul na boj s cudzími útočníkmi: „Naše cielené zabíjanie a atentáty prebiehajú už roky a spáchali sme ich z vlastných zdrojov.“

Koronavírus zrazil USA „na kolená“, hovorí riaditeľ CDC

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info