fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Portréty štyroch kongresmanov, ktorí slúžili Konfederácii, zmiznú z Capitolu

Capitol USA / Wikipedia

Budova Capitolu, v ktorej sídli zákonodarný orgán Spojených štátov, odstráni portréty štyroch bývalých kongresmanov Snemovne reprezentantov, ktorí slúžili Konfederácii. Tá obhajovala otroctvo v občianskej vojne v rokoch 1861 až 1865. Oznámila to vodkyňa demokratov Snemovne reprezentantov, Nancy Pelosi, ktorá nariadila okamžité odstránenie portrétov, píše aktualne.cz odvolávajúc sa na zdroj z agentúry AP.

Ide o portréty Roberta Huntera z Virginie, Jamesa Orra z Južnej Karolíny a Howella Cobba s Charlesom Crispom zo štátu Georgia.

„Vo vážených sálach Kongresu, ani na žiadnom inom čestnom mieste, nie je priestor pre spomienku na mužov, ktorí stelesňujú násilnú bigotnosť a absurdný rasizmus Konfederácie,“ uviedla Pelosiová.

Obrazy budú odstránené v piatok, kedy sa oslavuje tzv. Juneteenth, čo je zloženina z anglických výrazov pre jún a devätnásty (June a nineteenth) a má pripomínať 19. jún 1865, kedy sa mnoho Afroameričanov dozvedelo o konci otroctva.

Do texaského Galvestone vtedy priviezol generál armády Únie Gordon Granger správu o oslobodení otrokov. Prezident Abraham Lincoln vydal Vyhlásenie o zrovnoprávnenie otrokov už v septembri 1862 s platnosťou od 1. januára roku 1863. V mnohých južanských štátoch vrátane Texasu, to ale každodenný život čiernych otrokov spočiatku nijako neovplyvnilo. Granger prišiel do Galvestonu s 2000 federálnymi vojakmi, aby prevzal vládu v Texase a zároveň presadil oslobodenie otrokov.

Donald Trump – prezident ktorý o svete nevie nič

Pelosiová Juneteenth označila za „krásnu a hrdú oslavu slobody Afroameričanov“ a dodala, že sa koná „v okamihu mimoriadnej národnej úzkosti, keď smútime za stovkami čiernych Američanov zabitých rasovou nespravodlivosťou a policajnou brutalitou“, odkazujúc tým na smrť Afroameričanov „Georga Floyda, Breonny Taylorovej , Ahmauda Arberyho a mnohých ďalších „.

Orr, ktorý funkciu zastával v rokoch 1857-1859, sa v Snemovni reprezentantov podľa Pelosiovej zaviazal, že sa bude usilovať o „zachovanie a udržanie“ otroctva, „aby sme si mohli užívať nášho majetku v pokoji a v bezpečí“. Hunter, ktorý slúžil takmer na všetkých úrovniach Konfederácie, vrátane ministra zahraničia, funkciu predsedu Snemovne reprezentantov zastával v rokoch 1839-1841. Cobb bol vo funkcii od roku 1849-1851, zatiaľ čo Crisp po vojne v rokoch 1891-1895.

„Nezávislý“ overovateľ faktov na Facebooku je neobjektívny

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info