HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Poslancov zaujíma kultúrna vojna, nie skutočné problémy občanov

populizmus
Ilustračný obrázok © Shutterstock

Možno by nebolo na škodu spojiť hlasovanie o úprave zákona o interrupciách s hlasovaním o dôvere vláde.

Aj keď sa Matovič opäť snaží vohnať Slovákov do klietky, zvyšok politickej scény už zaujímajú úplne iné veci. Sulík napríklad zapára do Konferencie biskupov Slovenska kvôli voľným nedeliam, ale hlavnou témou sú interrupcie.

Nevadí, že ekonomika krváca a koronakríza okresala počty zamestnancov, dohodárov i SZČO. Hlavnou témou našich volených zástupcov v parlamente sú práve potraty. A to tam ešte nesedia ani tri mesiace, ktoré sa aj tak zadýchavali kvôli pandémii a rúškam. Viacerí poslanci pritom túto agendu riešili ešte na sklonku minulého roka .

Bola to jedna z hlavných predvolebných tém. A ako sa ukazuje, aktuálne aj povolebných. Poslanci ĽSNS pritom vypiekli  s poslancami súčasnej koalície tak, že predložili zákon kopírujúci návrh OĽaNO z vlaňajška. Obyčajní ľudia tak museli rýchlo zareagovať a začať špekulovať o tom, ako sa aj napriek svojej snahe o úpravu tejto problematiky vyhnúť hlasovaniu s kotlebovcami.

Aké pravidlá čakajú dovolenkárov a kde treba nosiť rúško? Na toto sa pripravte pred cestou

A hlasovať evidentne chcú, lebo už avizovali predloženie vlastnej legislatívnej úpravy. V tom prípade ale hrozí, že za ich návrh zahlasujú aj poslanci ĽSNS, čo asi veľmi dobre vyzerať nebude. Dosť možné, že sa pridá aspoň polovica poslancov Sme rodina a možno aj časť Za ľudí, ktorí majú vo svojich radoch tiež konzervatívne orientovaných poslancov.

Koalícia sa síce dohodla, že v kultúrno-etických otázkach nechá poslancom voľnú ruku, ale možno by nebolo na škodu spojiť toto hlasovanie s hlasovaním o dôvere vláde. SaS-kári by tak mohli úspešne povaliť druhú vládu. Aspoň by sa v parlamente ukázalo, ako veľmi má veľká časť tejto koalície blízko ku konzervatívnej agende, ktorá je v tomto momente evidentne dôležitejšia, ako čokoľvek ostatné.

Svoje stihla povedať aj prezidentka, ktorá vyhlásila, že reštrikcia podľa nej nerieši podstatu problému a že interrupcie považuje za zlú vec, ale nemyslí si, že je správne riešiť túto otázku zákonnými zákazmi. A keďže ona je tá, ktorá podpisuje zákon, mohla by z prípadného sprísnenia interrupčného zákona ešte byť pekná kucapaca.

Opätovné hlasovanie by síce veľmi pravdepodobne dopadlo rovnako ako prvé a zákon by začal platiť aj bez Čaputovej podpisu, ale jasne by to ukázalo, ako veľmi poslancov momentálne zaujímajú úplne iné veci, ako by mali. Napríklad prázdne peňaženky ľudí. Ale na to zrejme príde zasa až pred voľbami. Dovtedy je na skutočné problémy voličov času dosť.

Maďarský zákon o mimovládnych organizáciách je v rozpore s právom EÚ

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info