fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Počet utečencov smerujúcich do Európy sa znova výrazne zvýšil

Vyše 400 migrantov žije na palubách vyhliadkových lodí, ktoré sa plavia na mori neďaleko maltského brehu. / TASR (AP)

Po výraznom aprílovom poklese súvisiacom s koronavírusovou pandémiou sa počet utečencov prichádzajúcich do Európskej únie znova zreteľne zvýšil.

V máji na hlavných migračných trasách v Európe zaznamenali takmer 4300 nezákonných prekročení hraníc, čo je takmer trikrát toľko ako v predošlom mesiaci.

Vyplýva to z údajov Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex), ktoré v nedeľu priniesli médiá nemeckého vydavateľstva Funke Mediengruppe. V apríli pritom tieto čísla klesli na rekordné minimum.

Celkovo Frontex podľa správy registruje od januára do mája 31.600 nelegálnych prekročení hraníc – o šesť percent menej ako v rovnakom období minulého roka, informuje agentúra DPA.

Najaktívnejšou migračnou trasou do Európy bola naďalej trasa vedúca cez východné Stredomorie, teda cez Turecko a Grécko. Tu Frontex eviduje v máji 1250 nelegálnych prekročení hraníc, čo je osemnásobne viac ako v apríli. Od januára do mája išlo o 12.700 prípadov, teda 28-percentný pokles oproti tomuto obdobiu vlaňajška. Väčšina utečencov pochádzala z Afganistanu.

Spojené kráľovstvo nepredĺži prechodné obdobie Brexitu do ďalšieho roka

Na trase cez centrálnu časť Stredozemného mora sa v prvých piatich mesiacoch tohto roka pokúsilo z Líbye a Tuniska do Talianska a na Maltu nelegálne pricestovať 5500 ľudí, trikrát viac než v tom istom období roku 2019. Títo migranti pochádzali najmä z Bangladéša, Sudánu a Pobrežia Slonoviny.

Cestu cez západnú časť Stredozemného mora, teda z Maroka do Španielska, si od začiatku roka do mája zvolilo 3700 migrantov, čo je medziročný pokles o viac ako polovicu. Takmer 50 percent týchto utečencov tvorili Alžírčania.

Na tzv. západobalkánskej trase zaregistrovali v máji viac ako 900 nelegálnych prekročení hranice, čo je desaťnásobok aprílového počtu. Od januára do mája išlo o vyše 6900 prípadov a tým medziročné zvýšenie o 50 percent.

Vyhostení migranti sa vracajú späť do Talianska

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info