fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Septembrový samit EÚ a Číny zrušili pre pandémiu koronavírusu

Na archívnej snímke z čínsky prezident Si Ťin-pching. FOTO TASR/DPA

Obavy v Bruseli spôsobuje snaha Číny nalákať niektoré štáty EÚ na programy ekonomickej spolupráce.

Európska únia a Čína sa z dôvodu pandémie nového koronavírusu rozhodli zrušiť plánovaný samit, ktorý sa mal konať v septembri v Nemecku. V stredu o tom informoval hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

V telefonátoch medzi Merkelovou, predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom sa lídri zhodli, „že stretnutie sa vzhľadom na celkovú pandemickú situáciu nemôže uskutočniť v plánovanom čase, ale musí sa odložiť“, oznámil hovorca kancelárky Steffen Seibert.

Samit sa mal konať 14. septembra v Lipsku a mal to byť kľúčový moment vo vzťahoch EÚ s Čínou, ale pandémia koronavírusu medzitým zásadne narušila cestovanie po svete. Koronavírus sa prvýkrát objavil v Číne vlani v decembri a odvtedy usmrtil vo svete vyše 382.000 ľudí, ako ukazujú údaje z oficiálnych zdrojov.

Viac ako polovica Američanov podporuje vyslanie vojska do ulíc

Si Ťin-pching vo svojom telefonáte s Merkelovou povedal, že Čína „je pripravená spolupracovať s Nemeckom a Európskou úniou“ v celej škále záležitostí, ako napísala čínska štátna tlačová agentúra Sinchua. Samit sa bude konať neskôr a podrobnosti o ňom prediskutujú čoskoro.

Európska únia sa snaží vystupovať ako prostredník medzi Čínou a Spojenými štátmi. Avšak vzťahy medzi Čínou a 27-člennou Úniou nedávno poznačilo napätie, spôsobené ekonomickou rivalitou, pochybnosťami o zámeroch Číny v Hongkongu a obavami niektorých členov EÚ z čínskeho dodávateľa telekomunikačných zariadení Huawei. Obavy v Bruseli spôsobuje aj snaha Číny nalákať niektoré štáty EÚ na programy ekonomickej spolupráce, pripomenula agentúra AP.

Hybridná vojna Západu s Ruskom pokračuje napriek koronavírusu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info