HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Spoločnosť Google čelí 5 miliardovej žalobe za sledovanie „súkromného“ používania internetu

Ilustračný obrázok / Google

Spoločnosť Google bola v utorok zažalovaná skupinou, ktorá obvinila internetového giganta z toho, že nezákonne narušil súkromie miliónov používateľov tým, že sledoval ich používanie internetu prostredníctvom prehliadačov, ktoré boli nastavené v režime „inkognito“.

Skupina sa snaží súdnou cestou získať najmenej 5 miliárd dolárov, pričom obviňuje spoločnosť Alphabet Inc zo zhromažďovania informácií o tom, čo si ľudia prezerajú online a to napriek použitiu toho, čo spoločnosť Google nazýva režim inkognito. Spoločnosť Google sa k tejto žalobe nevyjadrila, píše channelnewsasia.com

Spoločnosť Google má tajne zhromažďovať údaje prostredníctvom služieb Google Analytics, Google Ad Manager a ďalších aplikácií a doplnkov webových stránok vrátane aplikácií pre smartfóny, bez ohľadu na to, či používatelia kliknú na reklamy podporované spoločnosťou Google alebo nie.

Všetky tieto zozbierané informácie pomáhajú spoločnosti Mountain View v tom aby sa dozvedela podrobnosti o priateľoch, koníčkoch, obľúbených potravinách, nákupných zvyklostiach a dokonca aj o „najintímnejších a potenciálne trápnych veciach“ používateľov. „Spoločnosť Google sa nemôže naďalej zapájať do skrytého a neoprávneného zhromažďovania údajov … každého Američana pomocou počítača alebo telefónu,“ uvádza sa v žalobe.

Moskovčanku čaká súd za úmyselné šírenie dezinformácie o mŕtvych na koronavírus

Zatiaľ čo používatelia môžu vnímať súkromné prehliadanie ako bezpečné útočisko pred očami zvedavcov, výskumníci v oblasti počítačovej bezpečnosti už dlho poukazujú na to, že spoločnosť Google a jej súperi môžu sledovať totožnosti ľudí v rôznych režimoch prehliadania, pričom kombinujú údaje zo súkromného a bežného surfovania na internete.

V podnete sa uvádza, že tento súd sa môže týkať „miliónov“ používateľov prehliadača Google, ktorí od 1. júna 2016 surfovali na internete v „súkromnom“ režime. Cieľom je získať náhradu škody pre jedného používateľa buď vo výške 5 000 USD alebo trojnásobku skutočných škôd za porušenie federálnych zákonov o odposluchu ako aj za porušenie kalifornských zákonov o ochrane súkromia.

Rusko môže financovať nepokoje okolo smrti Georga Floyda

Správa bola doplnená o vyjadrenie spoločnosti Google (Dňa 4.6.2020)

„Dôrazne odmietame tieto tvrdenia a budeme sa proti nim brániť. Inkognito režim v prehliadači Chrome vám umožňuje prehliadať internet bez toho, aby sa vaša aktivita ukladala do prehliadača alebo zariadenia. Ako jasne uvádzame pri každom otvorení nového inkognito okna, webové stránky môžu byť schopné zhromažďovať informácie o vašej aktivite pri prehliadaní.“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info