fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Definitívne rozhodnutie o núdzovom stave bude asi až o týždeň

Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) počas zasadnutia ústredného krízového štábu. FOTO TASR - Pavol Zachar

Núdzový stav trvá, čaká sa na právne analýzy.

Definitívne rozhodnutie o núdzovom stave oznámi Ústredný krízový štáb na základe odborných právnych analýz na svojom najbližšom zasadnutí. To bude by malo byť v priebehu budúceho týždňa, píše Denník N.

Ešte v pondelok 1. júna pritom premiér Igor Matovič potvrdil, že o téme núdzového stavu sa bude rokovať v utorok 2. júna. „Núdzový stav žiadnym spôsobom nikoho neobmedzuje. Dovoľuje nám, aby sme nemocnice zásobovali ochrannými pomôckami. Keď ho zrušíme, budú si ich musieť kupovať samostatne,“ povedal v pondelok Matovič.

Núdzový stav, ktorý vyhlásila vláda od 16. marca 2020, by sa mal skončiť v polovici júna, teda najneskôr 90 dní od jeho vyhlásenia. Predĺžiť ho by v zmysle zákona nemalo byť možné. Zhodujú sa na tom Lucia Berdisová z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied (SAV) a docent ústavného práva Marek Domin z katedry ústavného práva na Univerzite Komenského v Bratislave. Ich názory sa rozchádzajú v tom, či možno núdzový stav následne vyhlásiť nanovo.

Pellegrini vyzval premiéra, aby zrušil núdzový stav a zákaz zhromažďovať sa

„Keďže ešte máme chvíľku času, tak sme sa dohodli, že sa spraví hlbšia analýza, či môžeme fungovať bez núdzového stavu, alebo či ho preventívne necháme radšej stále v pohotovosti. Celá Európa, celý svet sa bojí, že druhá vlna príde, aby sme mali pripravené všetky mechanizmy. Na to ten núdzový stav potrebujeme,“ povedal premiér ešte vo štvrtok 28. mája.

Núdzový stav môže vyhlásiť vláda, ak hrozí ohrozenie života a zdravia osôb alebo k nemu došlo, a to aj pri pandémii, ale aj v prípade možného ohrozenia životného prostredia alebo značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie.

Núdzový stav v zmysle zákona môže trvať najdlhšie 90 dní, o jeho predĺžení zákon nehovorí.

Liberáli majú smolu, hlas Boží je silnejší

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info