fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER KOMENTÁRE

Liberáli majú smolu, hlas Boží je silnejší

kríž mikrofón
Ilustračné foto: shutterstock

Konzervatívna časť poslaneckého aj ministerského zboru by si mala uvedomiť, že sú to pre všetkých ľudí, nie len pre katolíkov.

Z publikovania videí o duchovných skúsenostiach predstaviteľov súčasnej vlády sa stal nový ľudový šport. Problémom je, že to vedie k zbytočnému rozdúchavaniu vášní medzi zarytými liberálmi a konzervatívne založenou časťou občanov.

Nie je sa však čo čudovať. Ak vidíte ministra zdravotníctva, ako má problém s jogou alebo hovorí o Satanovi, nekresťanským občanom Slovenska to môže pripadať v niektorých momentoch aj desivé. Ak viete, že ministrovi financií našepkáva Duch svätý, pre neveriacich je to prinajmenšom na zamyslenie, ak nie rovno nepochopiteľné. Ale horšie je, keď rezortný šéf začne vyhadzovať podriadených a zároveň sa dozviete, že najvyššie štátne pozície treba podľa neho obsadzovať kresťanmi.

Ministri, poslanci, aj občania majú samozrejme na svoje vierovyznanie nespochybniteľné právo. Aj na to, aby ho verejne deklarovali a hovorili o ňom. Ak sa ale začne náboženstvo miešať do politiky, čo sa v prípadoch ako zákaz nedeľného predaja alebo návrhy na úpravu interrupcií evidentne deje, je to zjavný problém. Nikto predsa nevolil svojich zástupcov do parlamentu preto, aby sme tu mali stredovek s farebným televízorom.

Prináša koronavírus koniec liberalizmu a triumf autoritárstva?

Okrem toho najnovší prieskum ukázal, že OĽaNO aj ostatné koaličné strany volili skôr liberáli ako konzervatívci. Najsilnejšie vládne hnutie pritom volila iba jedna pätina konzervatívcov z celkového elektorátu hnutia, pričom ľudia nevolili OĽaNO na základe hodnotového presvedčenia na konzervatívno-liberálnom spektre, ale najmä kvôli boju proti korupcii.

Ale ten ostáva (samozrejme aj vďaka koronakríze) stále akosi v úzadí a na Slovensku sa vo veľkom začala kultúrna vojna. Namiesto boja za prekonanie nastávajúcej ekonomickej krízy sa hádame o nedeľnom predaji a namiesto reálnych krokov na výraznú reformu zdravotníctva sa bavíme hneď o potratoch.

Pomoc blížnemu by sa ale nemala prejavovať vnucovaním mu svojej vlastnej vôle. Konzervatívna časť poslaneckého aj ministerského zboru by si mala uvedomiť, že dostali mandát, aby slúžili pre všetkých ľudí, nie len pre „svojich“ katolíkov. A obidve strany by mali stíšiť svoje emócie, aby im či už Duch svätý alebo ich ateistické vyššie Ja mohli našepkať ono povestné „Ži a nechaj žiť“.

Inak nás tu nepozabíja korona, ale my sami.

Matovič chystá novú totalitu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info