fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Demonštrácie a nepokoje v USA pokračujú už štvrtú noc

Demonštranti protestujú v Los Angeles proti zásahu polície v americkom meste Minneapolis / TASR (AP)

Protesty proti smrti neozbrojeného muža čiernej pleti, ktorý v americkom meste Minneaopolis, štát Minnesota, zomrel po zásahu belošského policajta, pokračovali aj napriek zákazu vychádzania až do piatkových neskorých večerných hodín, pričom nepokoje vypukli aj v ďalších mestách na území Spojených štátov. Píše o tom agentúra DPA.

Demonštranti vyšli do ulíc Minneapolisu na americkom Stredozápade už štvrtú noc po sebe, aby vyjadrili rozhorčenie nad smrťou 46-ročného Georgea Floyda.

Nepokoje pokračovali i napriek tomu, že minneapoliský policajt bol v piatok pre Floydovu smrť obvinený z vraždy tretieho stupňa a zo zabitia.

Na videu, ktoré sa v utorok objavilo na internete, je policajt Derek Chauvin zachytený, ako v pondelok 25. mája najmenej päť minút tlačí kolenom na krk neozbrojeného, spútaného a ležiaceho Afroameričana.

Na policajta zaútočila žena s mäsiarskym nožom, zastrelili ju

Floyd – zatknutý predtým za priestupok – sa sťažoval na bolesť a kričal, že nemôže dýchať. Postupne sa prestal hýbať aj rozprávať. Zomrel krátko na to, po prevoze do nemocnice.

Video sa rýchlo rozšírilo na internete a spustilo v Minneapolise protesty, ktoré nakoniec vyústili do násilia a rabovania.

Za vraždu tretieho stupňa možno v Minnesote dostať maximálny trest 25 rokov väzenia. Kaucia je stanovená na pol milióna dolárov, spresnila spravodajská stanica CNN.

Zákaz nočného vychádzania bol v Minneapolise vyhlásený v piatok, platí od 20.00 h miestneho času a „pre možnosť ďalších občianskych nepokojov či výtržností“ bol predĺžený aj na víkendové dni, citovala agentúra DPA z vyhlásenia starostu Minneapolisu Jacoba Freya.

Trump propaguje video, ktoré začína slovami: „Jediný dobrý demokrat, je mŕtvy demokrat“

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info