fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Až 2 miliardy ľudí môžu prísť o prácu v priebehu niekoľkých mesiacov kvôli pandémii

Ilustračné foto / Pixabay

Viac ako polovica svetovej pracovnej sily (takmer dve miliardy ľudí) tento rok riskuje stratu zamestnania alebo prechod na prácu na čiastočný úväzok v dôsledku hospodárskeho dopadu Covid-19, informuje portál RT.

„Je ťažké preceňovať radikálne zmeny v globálnej pracovnej sile v dôsledku krízy spôsobenej prepuknutím Covid-19,“ uvádza sa v štúdii, ktorú vypracovala spoločnosť Boston Consulting Group (BCG). Správa tiež cituje odhad Medzinárodnej organizácie práce, že globálne straty príjmu z práce v tomto roku dosiahnu až 3,4 bilióna dolárov.

„V nasledujúcich dvoch až troch mesiacoch jeden zo šiestich ľudí na svete príde o prácu, pričom miera nezamestnanosti presiahne 17 percent,“ uviedli autori štúdie.

Dopad krízy na trh práce sa bude v jednotlivých odvetviach značne líšiť, pričom najviac budú zasiahnuté tie, ktoré sú značne postihnuté karanténnymi opatreniami. Podľa analýzy BCG sa viac ako 80 percent všetkých prepúšťaní na svete pravdepodobne odrazí v nepotravinovom maloobchodnom sektore, vo výrobnom priemysle, v hotelierstve a reštauráciách, cestovnom ruchu a stavebníctve.

Podľa novej štúdie je takmer štvrtina Rusov presvedčená, že koronavírus je vymyslený

„Očakávame, že svetová miera nezamestnanosti sa do konca roku 2020 začne opäť vracať do rovnováhy. Avšak pandémia už začala proces dlhodobých štrukturálnych zmien, od flexibilných a vzdialených pracovných schém po urýchlenú automatizáciu. Tieto zmeny v najbližšom desaťročí ovplyvnia až 1,5 miliardy pracovných miest,“ ďalej poznamenali autori.

BCG odhaduje, že do roku 2030 automatizácia ohrozí 12 percent existujúcich pracovných miest a asi 30 percent pracovných miest bude vyžadovať úplne nové zručnosti.

Štúdia tiež naznačila, že viac ako 10 percent celosvetovej pracovnej sily bude s najväčšou pravdepodobnosťou pracovať na diaľku natrvalo, zatiaľ čo v prípade administratívnych pracovníkov by toto číslo mohlo dosiahnuť 30 percent.

Lavrov obvinil svetových vodcov z uprednostnenia sebeckých záujmov pred záchranou životov počas pandémie

BCG tiež uviedla, že aby sa predišlo kolapsu ponuky na trhu práce, vlády by mali prijať podporné opatrenia – od dotovania miezd a rozširovania sociálnej ochrany až po finančné a daňové oslobodenia a dočasné prerozdelenie zamestnania.

„Okrem toho je teraz čas pripraviť sa na budúcnosť po Covid-19, pričom v nasledujúcich troch rokoch zaviesť spoločnú stratégiu pre odborné zručnosti, v ktorej bude rekvalifikácia ústrednou témou,“ dodala na záver BCG.

Päť typov ľudí počas pandémie. Do ktorej skupiny patríte vy?

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info