fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Matovič: Gastrolístky treba úplne zrušiť!

Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Podľa Igora Matoviča by sa úplným zrušením straveniek ušetrilo 80 miliónov eur, ktoré inkasujú ich vydavatelia ako sprostredkovateľskú províziu a ukracujú tak o peniaze zamestnancov, zamestnávateľov aj reštaurácie. 

„Stravné lístky treba zrušiť a v tej istej výške treba dať ľuďom príspevok na stravovanie,“ vyhlásil po rokovaní tripartity premiér Igor Matovič. Pripustil však, že ak by nedošlo k dohode na ich úplnom zrušení, ostanú v aktuálnej podobe.

Podľa šéfa kabinetu by sa zrušením straveniek ušetrilo 80 miliónov eur, ktoré inkasujú ich vydavatelia ako sprostredkovateľskú províziu a ukracujú tak o peniaze zamestnancov, zamestnávateľov aj reštaurácie.  „Argumenty typu, že ak ľudia nebudú mať v peňaženke stravenky, tak sa nebudú stravovať, tak trošku zaváňajú takým sociálnym inžinierstvom. Myslím si, že ten hlad sa nám dostaví na základe nejakej fyziologickej potreby a nie na základe toho, že či majú nejaké lístky v peňaženke,“ povedal Matovič.

Ako dodal, po návrhu Veroniky Remišovej aby sa stravenky využívali len v reštauráciách, sa spustila lavína negatívnych názorov, čo podľa neho svedčí o tom, že sa nevyužívajú na teplú stravu, ale na nákupy v potravinách. „Názor podpredsedníčky Veroniky Remišovej, aby gastrolístky platili iba v reštauráciách – tou cestou určite nepôjdeme,“ dodal premiér.

Viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová k téme povedala, že stravné lístky by mali byť podľa názoru odborárov zachované a ako jedinú zmenu pripúšťa ich „maximálnu elektronizáciu.“

Zamestnávatelia chcú zmraziť rast minimálnej mzdy

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info