Ceny benzínov a nafty sa v nasledujúcich dňoch mierne zvýšia, očakáva analytička

V porovnaní s úvodom roka, kedy boli ceny pohonných látok najvyššie, je nafta a 95-oktánový benzín lacnejší o takmer pätinu a 98-oktánový benzín o približne 17 %.


Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach pokračovali v znižovaní. V nasledujúcich dňoch by však benzíny a nafta mohli mierne zdražieť. „Súčasný vývoj na ropnom trhu je pomerne rozkolísaný. Nakoľko ceny ropy Brent sa v posledných dvoch týždňoch skôr zvyšovali, očakávame, že ceny na pumpách môžu tiež zamieriť mierne nahor,“ uviedla pre agentúru SITA analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Ceny na našich pumpách išli aj minulý týždeň nadol. Cena 95-oktánového benzínu sa v osemnástom tohtoročnom týždni oproti predchádzajúcemu týždňu znížila o 1,9 % a nachádzala sa tak na úrovni 1,080 eur za liter. Cena 98-oktánového benzínu bola na úrovni 1,263 eura za liter a v porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla o 1,2 %.

V prípade nafty došlo k najvýraznejšiemu poklesu o 2,3 % na úroveň 1,015 eura za liter. „Pokles cien pohonných látok na našich pumpách je výsledkom výrazného poklesu cien ropy na svetovom trhu, ku ktorému dochádza od začiatku marca,“ vysvetlila Glasová.

Cena zlata podľa švajčiarskej banky UBS môže prelomiť hranicu 1 800 USD za uncu
Cena zlata podľa švajčiarskej banky UBS má "rastúci potenciál" na to, aby prelomila hranicu 1 800 USD za uncu. Čítať ďalej
04 | 05 | 2020 | SITA


V porovnaní s úvodom roka, kedy boli ceny pohonných látok najvyššie, je nafta a 95-oktánový benzín lacnejší o takmer pätinu a 98-oktánový benzín o približne 17 %. Prudký prepad cien ropy na svetovom trhu v dôsledku koronavírusu viedol k tomu, že tankujeme aj výrazne lacnejšie ako pred rokom. „V medziročnom porovnaní sú ceny benzínu 95 nižšie až o takmer 24 % a nafty o zhruba 22 %,“ dodala Glasová.

Počas osemnásteho týždňa tohto roka trpela hlavne americká ľahká ropa WTI, čo bolo podľa analytičky spôsobené tým, že americký kontinent trápil nedostatok skladovacích kapacít. To malo za následok aj prudký pokles ťažby u amerických producentov. „Okrem toho, rekordne nízke ceny ropy sú “katastrofou“ hlavne pre producentov bridlicovej ropy,“ podotkla Glasová.

V závere minulého týždňa sa ale čierne zlato vymanilo z červených vôd a zamierilo nahor. „Podpísali sa pod to hlavne štatistiky z dielne medzinárodnej energetickej agentúry EIA, podľa ktorých zásoby ropy v USA rástli najpomalšie od marca. To dávalo nádej, že skladovacie kapacity sa zvyšujú a ceny ropy budú môcť opäť rásť,“ doplnila Glasová.

AKTUALIZÁCIA: Matovič: Ďalšie prevádzky by sa mohli otvoriť už od 20. mája
O termíne otvárania škôl a škôlok bude konzílium odborníkov rokovať už v pondelok (11.5.), informoval premiér. Čítať ďalej
10 | 05 | 2020 | Peter Haluza


V raste pokračoval ropný trh aj počas tohto týždňa. V jeho úvode ropa Brent prekročila hladinu 30 amerických dolárov za barel. Cenový rast podporovala podľa analytičky viera trhov v pomerne rýchle uvoľňovanie karanténnych opatrení v jednotlivých krajinách, čo by malo zvýšiť aj dopyt po rope. V závere týždňa ale ceny Brent-u opäť klesli pod 30-dolárovú hladinu.

„Pozitívny sentiment na trhoch z tohto týždňa sa však nemusí udržať, nakoľko stále platí, že ponuka ropy vysoko prekračuje dopyt po nej. Okrem toho, uvoľňovanie opatrení a otváranie ekonomík nemusí mať až taký rýchly spád a nemusí viesť k výraznému rastu dopytu po tejto komodite. Cenové pohyby teda nie sú vylúčené oboma smermi,“ uzavrela Glasová.

Slováci sa pre koronu boja najmä o svojich blízkych, ale aj hrozby výpadku príjmov
Najväčším problémom pandémie koronavírusu je podľa Slovákov strach o zdravie svojich blízkych. Druhou najväčšou obavou je hrozba výpadku príjmu a finančných problémov. Čítať ďalej
10 | 05 | 2020 | SITA