MZ SR zdôvodňuje obmedzenie interrupcií v čase pandémie ochranou zdravia
28 | 04 | 2020 I TASR

"Tvrdenie, že ide o využívanie a neprimerané zasahovanie do sexuálnych práv žien vnímame ako závažne obvinenie bez akéhokoľvek základu," bráni sa ministerstvo zdravotníctva v reakcii na vyhlásenia ombudsmanky Márie Patakyovej. Tá požiadala ministra zdravotníctva, aby prijal opatrenia, ktoré zabezpečia ženám právo na bezpečný prístup k umelému prerušeniu tehotenstva aj počas pandémie ochorenia COVID-19. 


Ochrana zdravia a životov tehotných žien je pre Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR absolútnou prioritou. V čase pandémie ochorenia COVID-19 bolo práve z dôvodu nebezpečenstva nákazy a rizík s tým spojených predchádzajúcou vládou navrhnuté obmedzenie realizovania plánovaných operácií, pokiaľ nejde o neodkladné život zachraňujúce úkony. Hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová to uviedla pre TASR v reakcii na list verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej, v ktorom ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) žiadala o garanciu prístupu k interrupciám počas pandémie.

"Veríme, že pani ombudsmanka pochopí, že oslabenie imunity počas chirurgickej operácie môže násobiť rizikovosť každej operácie. Práve operáciami oslabené tehotné matky by tak mohli byť výrazne ohrozené na svojom živote a zdraví," argumentuje rezort zdravotníctva.

Monitorovaní mobilov osôb nakazených koronavírusom nie je protiústavné, rozhodol výbor
Právo na ochranu života a zdravia musí mať prednosť pred právom na ochranu súkromia, tvrdí k zákonu o sledovaní mobilov poslanec za OĽaNO Milan Vetrák. Čítať ďalej
28 | 04 | 2020 | SITA


Okolnosťami, ktoré vylučujú vykonanie potratu, sú podľa MZ SR aj na základe súčasného zákona práve zdravotné dôvody. "Dnes sa, žiaľ, nachádzame v stave, keď nedokážeme s čistým svedomím prevziať zodpovednosť za ohrozenie životov a zdravia žien pri úkonoch, ktoré nie sú nevyhnutnou zdravotnou starostlivosťou," skonštatoval rezort.

"Tvrdenie, že ide o využívanie a neprimerané zasahovanie do sexuálnych práv žien vnímame ako závažne obvinenie bez akéhokoľvek základu," bráni sa ministerstvo. Poukazuje na to, že v súčasnosti sú z dôvodu ochrany zdravia a životov ľudí obmedzené všetky plánované operácie bez ohľadu na ich typ.

Aj plánované operácie mozgu, srdca, žlčníka či výmeny kĺbov sa odložili podľa MZ SR práve preto, lebo ústavné právo na poskytovanie zdravotnej starostlivosti si žiada, aby boli poskytované v súlade so všetkými medicínskymi a vedeckými poznatkami. "Ochrana zdravia tehotných matiek nemôže byť v žiadnom prípade postavená na nižšiu úroveň," dodala Eliášová.

Z korony netreba robiť "modlu", ekonomika sa musí uvoľniť, hovorí Sulík
"My môžeme čakať až na svätého Dindiho, ale problém je, že reálny ekonomický život nepočká," povedal minister hospodárstva Richard Sulík. Čítať ďalej
28 | 04 | 2020 | SITA


Dôvodom k obmedzovaniu aktuálnych operácií je podľa ministerstva práve bezpečný prístup k zdravotnej starostlivosti. Prosí preto ženy, aby si chránili svoje zdravie a v čase šíriacej sa pandémie nežiadali od lekárov úkony, ktoré môžu ich zdravie a život vážne ohroziť.

Ombudsmanka Mária Patakyová minulý týždeň v liste požiadala ministra zdravotníctva, aby prijal opatrenia, ktoré zabezpečia ženám právo na bezpečný prístup k umelému prerušeniu tehotenstva aj počas pandémie ochorenia COVID-19. Reagovala tak na správy z médií a od mimovládnych organizácií o tom, že lekári v niektorých zdravotníckych zariadeniach odmietajú v aktuálnej situácii vykonávať interrupcie.

Ruská doktorka „vypadla“ z okna chvíľu po tom, ako jej bolo oznámené, že musí prijať viac pacientov COVID-19
Ďalšia tragédia v Rusku sa stala po tom, ako viacerí ruskí lekári opustili svoje zamestnanie z dôvodu nedostatku ochranných pracovných pomôcok proti koronavírusu. Čítať ďalej
28 | 04 | 2020 | Timotej Dudka