Najlepšie nápady v boji proti koronavírusu prichádzajú od hackerov
27 | 04 | 2020 I Mário Martinka

IT nadšenci, vývojári webových stránok a študenti v Ázii  spolupracujú na sledovaní údajov ohľadom ochorenia Covid-19 


V januári začal v Južnej Kórei vyčíňať koronavírus. Na sociálnych sieťach sa zdalo, že dezinformácie o údajných obetiach Covid-19 sú prítomné úplne všade, píše v komentári bloomberg.com

Kórejské centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb zverejňovali podrobné správy o situácii, ktoré boli na prvý pohľad ťažšie rozlúštiteľné, než strašidelné príspevky na Facebooku. Lee Dong-hoon, študent priemyselného inžinierstva na Kyung Hee University v Soule, sa preto rozhodol vytvoriť webovú stránku o ktorej dúfal, že môže pôsobiť ako protiváha k falošným a zavádzajúcim informáciám.

V priebehu jedného dňa si tento samouk vytvoril coronamap.site, aby sledoval šírenie infekcie. Stránku spustil 30. januára, pričom investoval iba 82 dolárov na webhosting. Nasledujúci deň si o jeho výtvore prečítalo na Facebooku 2,4 milióna ľudí. Čoskoro nato Lee využil pomoc 20 študentov, ktorí mu pomohli na jeho stránku nahrať z webu vlády, miesta a výskyt nakazených ľudí.

Môžeme dôverovať WHO, ak je prakticky kontrolovaná Gatesom?
Nakoľko môžeme v tejto tragickej kríze dôverovať konaniu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a veriť v jej nezávislosť, keď najväčším donorom je nadácia Billa Gatesa? Zamyslenie Paula Ebelinga priniesol portál... Čítať ďalej
26 | 04 | 2020 | Natália Sollárová


Táto stránka sa stala jedným z popredných zdrojov Južnej Kórey pre presné a aktuálne záznamy potvrdených infekcií a miest, kde sa pohybovali infikovaní ľudia. "Dúfam, že čoskoro budeme mať nulové množstvo infekcií, aby sme sa mohli vrátiť do normálneho života," hovorí Lee. "Potom zruším svoju webovú stránku."

Spoločnosti Apple Inc. a Google vyvíjajú softvér na sledovanie kontaktov, ktorý upozorňuje používateľov smartfónov, na prítomnosť ľudí testovaných na Covid-19. V Južnej Kórei, na Taiwane a na iných miestach už developeri, ako je Lee, začali intenzívnejšie pracovať na tom, aby ľudia boli riadne informovaní.

Niektorí sú profesionálni vývojári webových stránok, zatiaľ čo iní sa nazývajú hackeri s bielym klobúkom ( dobrí, etickí ) alebo občiansky hackeri, ktorí priamo spolupracujú so svojimi vládami. Zatiaľ čo ázijské krajiny nie sú v tomto ohľade jedinečné, zdá sa, že týmto spôsobom pomáhajú zachraňovať životy. Čoskoro potom, čo Lee uviedol svoju webovú stránku online, bol požiadaný, aby ju vysvetlil juhokórejskému prezidentovi Moonovi Jae-inovi.

Pandémia z Číny nespraví svetového lídra
Začiatkom tohto roka, keď sa nový koronavírus začal šíriť v Číne, prišli okamžité a výrazné predpovede: vypuknutie vírusu bol čínsky „Černobyľský moment“, možno dokonca „začiatkom konca“ pre Čínsku komunistickú stranu. V čase rastúceho napätia... Čítať ďalej
22 | 04 | 2020 | Mário Martinka


Na Taiwane vláda pomohla koordinovať občianske hackerské úsilie. Vo februári, inžinier v meste Tainan vytvoril aplikáciu obsahujúcu mapy, na ktorých sú uložené predajné miesta másk a rúšok blízko používateľa telefónu. Popularita tejto aplikácie tak rýchlo vzrástla, že hrozilo, že sa systém ochromí. Taiwanská ministerka pre digitalizáciu Audrey Tangová požiadala spoločnosť Google, aby sa vzdala poplatkov v oblasti cloud computingu a poskytla tím, ktorý pomôže udržať aplikáciu stabilnú. Google neodpovedal na žiadosti o komentár, dodáva bloomberg.com

Pred vstupom do vládneho kabinetu bola Tangová občianskou hackerkou. Vytvorila mapu na lokalizáciu infekcií a zmobilizovala dobrovoľníkov, aby pomohla koordinovať databázu s miestnymi farmaceutmi v reálnom čase. "Nielenže to zvyšuje efektívnosť prideľovania, ale tiež upokojuje všetkých, pretože ľudia vedia, že prichádzajú ďalšie masky - že nemáme nedostatok," uviedla Tangová minulý mesiac počas návštevy Stimsonovho centra, washingtonského think tanku. , "Týmto spôsobom nebude panika."

Tchajwanskej vláde sa už predtým podarilo zlanáriť niekoľko dobrovoľníkov, aby pracovali na rôznych projektoch, avšak stovky ľudí sa už zapojili do boja proti šíreniu Covidu-19. „Je to prvýkrát, čo tak veľa vývojárov z  hackerských komunít vyvinulo stovky aplikácií pre jeden problém,“ napísal Finjon Kiang, vývojár softvéru v Tainane, na webe pre zdieľanie kódov pre hackerov. „Vláda nie je dobrá na vývoj nástrojov, pretože štátni úradníci vo všeobecnosti nie sú hlavnými používateľmi týchto nástrojov.“

Prečo majú USA biolaboratória po celom svete a čo s tým má koronavírus
Je prinajmenšom zaujímavé, že USA robia „mierový výskum a vývoj vakcín“ práve v blízkosti hraníc s Ruskom. Píše Life.ru. Čítať ďalej
26 | 04 | 2020 | Preklad: Redakcia HD


V Japonsku vláda požiadala vývojárov, vrátane detí zo stredných škôl, aby pomohli vytvoriť viacjazyčnú webovú stránku pre metro v Tokiu. "Bol som veľmi prekvapený, ako má miestna komunita silnú motiváciu pomáhať vláde," uviedol Hal Seki, zakladateľ Kódexu pre občiansku techniku pre Japonsko, počas nedávneho skupinového hovoru, na ktorom sa zišlo okolo dvoch tuctov hackerov z Ázie, aby sa podelili o svoje nápady. Hovor trval viac ako štyri hodiny.

Kenji Hiramoto, hlavný predstaviteľ japonskej vlády, tvrdí, že takáto spolupráca bola pre mesto prvou svojho druhu a že spolupráca s komunitou občianskej spoločnosti priniesla výsledok rýchlejšie, ako by to bolo v prípade japonských spoločností.

Niektorí dobrovoľníci tvrdia, že sa ich práca zameriava aj na zabezpečenie toho, aby ich vlády zostali transparentné a aby chránili súkromie občanov keďže rozširujú používanie sledovacích technológií na zastavenie nákazy. Kevin Chu v Singapure vo svojom voľnom čase pracuje v oblasti IT a hovorí, že zvedavosť ho viedla k rozobraniu vládnej aplikácie TraceTogether.

Globálna pandemická pomoc bola na dosah - kým ju Amerika nezastavila
Medzinárodný menový fond bol pripravený reagovať na bezprecedentnú medzinárodnú krízu. Prečo administrácia Donalda Trumpa odmietla spolupracovať? Čítať ďalej
23 | 04 | 2020 | Mário Martinka


Singapurská vládna technologická agentúra ubezpečila verejnosť, že aplikácia, ktorá zaznamenáva a odovzdáva údaje o polohe používateľov, je dobrovoľná a prísne limituje, kto by mohol tieto zistenia použiť. Chu napriek tomu našiel ukazovatele na vládnu agentúru pre zber údajov zabudovanú do riadkov kódu.

Svoje zistenia o možnej chybe v ochrane súkromia zverejnil online a potom kontaktoval vývojárov, ktorí aplikáciu aktualizovali, aby chybu odstránili. "Chcel by som zistiť, ako veci fungujú," povedal Chu. „Individuálne úsilie môže byť dôležité pri overovaní tvrdení, ktoré vývojár aplikácie tvrdí.“

Táto situácia je horšia v autoritárskych krajinách, ako je Čína, kde vlády prevzali centralizovanejšiu a ťažkopádnejšiu úlohu pri vývoji a zavádzaní aplikácií, ktoré sa môžu používať ako digitálne "ploty", a kde sú úradníci menej naklonení venovať pozornosť hackerom ( s bielym klobúkom ) ako napríklad Lee Doo-hee z Južnej Kórey.

Hacker, ktorý sa zmenil na zakladateľa startupov a televíznu hviezdu, vedie tím študentských programátorov k tomu, aby spolu vyvinuli webovú stránku so zásobami masiek podobnú tej na Taiwane. Vládni úradníci sa naňho a na približne 100 ďalších vývojárov obrátili s tým, že poskytnú údaje a cloudové možnosti. „Občianske hackovanie môže donútiť vládu k zmene,“ hovorí Lee. „Toto hnutie nie je niečo, čo v budúcnosti zmizne. Táto kultúra sa bude čoraz viac zrýchľovať.“

Čína tvrdí, že nemôže vylúčiť USA ako pôvodcu koronavírusu
Mikrobiológ Čínskej akadémie vied naznačil vo štvrtok, že Spojené štáty, ostávajú aj naďalej potenciálnym pôvodcom čínskeho koronavírusu, pokým Washington nepreukáže opak. Čítať ďalej
24 | 04 | 2020 | Mário Martinka