HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Vláda sa plánuje zamerať aj na rodinné stavebné sporenie

Na snímke zľava predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO), predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina), podpredsedníčka vlády SR a ministerka pre investície a regionálny rozvoj SR Veronika Remišová (Za ľudí) a minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie po 12. rokovaní vlády SR v Bratislave 19. apríla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Nová vláda sa plánuje zamerať aj na rodinné stavebné sporenie. Je to jeden z jej zámerov v rodinnej politike, ktoré sa stali súčasťou programového vyhlásenia vlády.

Vláda chce napríklad zaviesť zvýhodnené rodinné stavebné sporenie oslobodené od poplatkov so zmluvou na rodinu, percento štátnej prémie by sa zvyšovalo podľa počtu detí, počíta sa aj s rozpočítaním stropu príjmov na celú rodinu.

„Stavebné sporenie za posledné roky výrazne stratilo na svojej atraktivite, čiže akákoľvek podpora mladých rodín, ktorá by zvýšila ich motiváciu sporiť si za účelom bývania, bude určite vítaná,“ uviedla pre agentúru SITA riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová.

Okrem podpory samotného sporenia pre rodiny s deťmi cez znižovanie poplatkov by sa zvýšenie štátnej prémie mohlo podľa Šablovej spojiť aj s obmedzením niektorých neatraktívnych nastavení stavebného sporenia, ktoré aktuálne odrádzajú ľudí od tohto účelového sporenia.

Spojené kráľovstvo začína vo štvrtok testovať vakcínu na ľuďoch

Napríklad veľmi vysoká suma sporenia, ktorá je potrebná na získanie plnej štátnej prémie, a strata nároku na štátnu prémiu pri využití medziúveru. V rámci stavebného sporenia, ako štátom podporovaného nástroja na podporu bývania, je podľa Šablovej určite priestor na zásadnejšie zmeny v prospech sporiteľov.

Ľudia podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika potrebujú inšpiráciu a podporu pri vytvorení likvidnej finančnej rezervy, a zároveň motiváciu sporiť si dlhodobo na zásadné finančné ciele.

„Zámer vlády podporiť dlhodobé sporenie cez systém stavebného sporenia jednoznačne oceňujem,“ skonštatoval Búlik. Stavebné sporenie má podľa neho potenciál pomôcť rodinám nasporiť si vlastné zdroje, ktoré sú podmienkou pre zafinancovanie kúpy či obnovy bývania.

Matovič potvrdil slová o mediálnej zakáľačke a pochválil sa prvým skalpom

Čo však v programovom vyhlásení vlády podľa Búlika chýba, je pomoc ľudom k finančnej nezávislosti a stabilite. Kľúčovým problémom obyvateľov je nedostatočná miera dlhodobého sporenia v pomere k príjmom a veľmi slabá poistná ochrana.

„V poslednom desaťročí sme dokonca boli svedkami vládnych krokov, ktoré znižovali motiváciu Slovákov sporiť a poistne chrániť svoje zdravie, život a majetok. Príkladom je zníženie daňovej úľavy pri sporení v treťom pilieri alebo absolútne chybné rozhodnutie presunúť všetkých sporiteľov do konzervatívnych fondov druhého piliera. Nehovoriac o zavedení dane z poistenia, ktoré ešte viac znížilo už aj tak nízku mieru poistenosti,“ dodal Búlik.

Pendleri majú s testovaním počkať do pondelka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info