HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Riaditeľka Domova sociálnych služieb v Pezinku končí vo svojej funkcii

Na snímke Domov sociálnych služieb v Pezinku a ľudia v ochranných oblekoch 13. apríla 2020. FOTO TASR - Michal Svítok

Riaditeľka Domova sociálnych služieb (DSS) v Pezinku Viola Schmidtová končí vo svojej funkcii. Pracovný pomer má ukončiť k piatku (17. 4.).

Na jej pozíciu nastúpi krízová manažérka, doterajšia zamestnankyňa úradu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Na štvrtkovom tlačovom brífingu o tom informoval predseda BSK Juraj Droba.

Po ukončení karantény sa podľa jeho slov uskutoční v zariadení kontrola s cieľom zistiť, či nedošlo pochybeniam pri poskytovaní starostlivosti.

Krízový štáb kraja prijal vo štvrtok aj ďalšie opatrenia, ktoré bude BSK realizovať už v najbližších dňoch.

AKTUALIZOVANÉ: Ochorenie COVID-19 má u nás ďalšie dve obete

„Hľadáme všetky dostupné spôsoby, ako posilniť personálne obsadenie,“ priblížila riaditeľka Úradu BSK Patrícia Mešťan. Doplnila, že v zariadení sa nachádzajú potvrdené pozitívne prípady nákazy novým koronavírusom a objekt je v izolácii, ide o rizikovú prácu. Kraj bude motivovať personál aj finančne.

Na Hrnčiarskej ulici v Pezinku zriadi BSK tiež karanténne centrum. „Budú sa v ňom nachádzať iba klienti BSK, ktorým vyšli testy na nový koronavírus pozitívne,“ vysvetlila Mešťan. BSK ráta s tým, že budú pribúdať i ďalšie prípady.

Vedci tvrdia, že izoláciu môžeme zvládnuť podobne ako deti v „polepšovni“

Klienti zariadenia, ktorí mali negatívny výsledok testovania na ochorenie COVID-19, budú presunutí. BSK je podľa Mešťan už dohodnutý s iným zariadením v jeho pôsobnosti. Po prevoze týchto klientov budú priestory kompletne vydezinfikované.

Z celkového počtu 93 klientov DSS v Pezinku bolo 55 pozitívnych, 32 negatívnych a na výsledky šiestich vzoriek sa ešte čaká. „Hospitalizovaných bolo 25 klientov, z toho traja pacienti zomreli tento týždeň a jeden už začiatkom apríla,“ doplnil predseda BSK. Ochorenie sa potvrdilo u deviatich zamestnancov. Riaditeľka zariadenia mala test negatívny.

Droba informoval, že BSK dá na vlastné náklady pretestovať klientov v 14 zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Pôjde o jednorazové testovanie. Predseda BSK sa v tejto súvislosti tiež spýtal, „kde je štát“. Väčšinu vecí si podľa jeho slov musel kraj zabezpečiť po vlastnej línii.

Slovensko sa za dva týždne prepadlo v rebríčku boja s koronavírusom o desiatky miest

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info