HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Matovič plánuje predstaviť plán, ako naplánovať plánovanie ďalších plánov

Igor Matovič sa opäť môže stať u Rómov uctievaným ako poloboh. Fikcia / Fotomontáž (via TASR, Shutterstock)

Premiér Igor Matovič opäť, zas a znova predstúpil v utorok pred verejnosť s nejasnou víziou toho, čo sa vlastne bude diať. Koalícia má však problém, ktorým sa stáva samotný Matovič.

O uvoľnení ekonomiky nebudú rozhodovať politici a ekonómovia, ale epidemiológovia a infektológovia. To bolo jedno z hlavných posolstiev tlačovej besedy, na ktorej Igor Matovič nepovedal nakoniec nič viac ako to, že viac sa dozvieme o týždeň.

Za povšimnutie stojí, že sa to celé udialo ešte pred rokovaním vlády a jej predseda tak svojim kolegom de facto oznámil, že sú od rozhodovania úplne odstavení, lebo už bolo povedané, aké budú závery. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že do „konzília odborníkov“ nebol pozvaný ani vicepremiér pre ekonomiku a zároveň minister hospodárstva Richard Sulík. Nehovoriac o tom, že k ekonomickým témam sa nevyjadruje iba minister financií, ktorý má Sulíka de facto v hierarchii vlády nad sebou.

Lebo však aj načo by tam volali Sulíka? O ekonomike nám odteraz budú rozhodovať tí, ktorí nebudú protirečiť predsdovi vlády a tak to tentokrát padlo najmä na doktorov a samozrejme Matoviča. A keby aj bolo treba posvätenie vládou, v tej má OĽaNO 8 ministrov a schválenie rozhodnutia je potrebná nadpolovičná väčšina členov. Stačí tak (pri počte 16-tich členov kabinetu), aby zdvihli ruku všetci šéfovia rezortov za obyčajných a ten jeden z koalície naviac sa snáď vždy niekde nájde.

Eurokomisia volá po koordinácii uvoľňovania karanténnych opatrení

Márna je tak Suíkova kritika, márne je varovanie predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivana Šramka, že ak súčasná situácia potrvá niekoľko mesiacov, riziká budú pre ekonomiku ešte výraznejšie stúpať. Len pre ilustráciu, Medzinárodný menový fond nám predpovedá na tento rok v dôsledku koronakrízy nárast nezamestnanosti až na 8% a pokles hrubého domáceho produktu o 6,2%.

Nevadí, Matovič azda všetko zachráni. Teda, ak sa mu vôbec podarí cez koalíciu pretlačiť programové vyhlásenie vlády. Lebo aktuálne to vyzerá tak, že je v koalícii iba sám so sebou. Neprešiel totiž ešte ani mesiac od jeho vymenovania a už pre nezhody s ministrom skončil aj ďalší štátny tajomník Jozef Mihál.

A kým Jozef Mihál (SaS) dnes oznámil ukončenie svojej mesačnej kariéry na ministerstve práce pomerne pokojne, jeho predskokan Ján Marosz (OĽaNO) otvorene hovoril o nepriateľskom prostredí. Stojí za zmienku, že oba rezorty riadia nominanti hnutia Sme rodina (Milan Krajniak – práca, sociálne veci a rodina, no a Andrej Doležal – doprava a výstavba).

Ako by sa mohla rozvinúť ďalšia kríza eura

Takže ani nie po mesiaci tu máme viacnásobné hádky Sulíka s Matovičom, nepriateľský postoj kollárovcov k nominantom iných strán a fakt, že niektorí koaliční partneri nesúhlasili ani len s obmedzením pohybu počas sviatkov (Branislav Gröhling, Richard Sulík – obaja SaS, či Veronika Remišová –  Za ľudí).

A Matovič tak svojim svojhlavým spôsobom teraz rozhoduje o všetkom sám a zvoláva si na to konzíliá odborníkov, ktorí sa potom vyjadrujú tak, ako sám chce. Až by sa dalo povedať, že to Matovič dáva takmer „na Fica“. Ten mal tiež ministrov iba ako bábky a svojich koaličných partnerov vyložene ponižoval. A nie ďaleko má súčasný premiér aj od bývalého predsedu Andreja Danka. Má síce lepší slovosled aj prejav, ale na konci dňa sa aj tak z jeho vyjadrenia žiadnu poriadnu informáciu nedozviete.

Mimochodom, obaja zmienení páni sú z tej vlády, ktorú chcel Matovič nahradiť niečím iným. Momentálne sa ale zdá, že iba preberá ich spôsoby a plánuje predstaviť plán, ako naplánovať plánovanie ďalších plánov.

Česká ekonomika sa z koronavírusu zotaví v roku 2028, tvrdí ministerka financií Schillerová

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info