HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER VÝBER SPRÁV ZAHRANIČIE

Českí vedci vyvíjajú biosenzor, ktorý odhalí prítomnosť koronavírusu na rôznych povrchoch

Zdroj: Pixabay

Zatiaľ čo súčasné rýchlotesty na COVID-19 odhaľujú prítomnosť protilátok v tele pacienta, nová technológia by mala identifikovať častice koronavírusu na rôznych povrchoch.

Českí vedci sa pustili do vývoja biosenzora, ktorý by mal výrazne zjednodušiť a urýchliť proces identifikovania osôb nakazených koronavírusom. S odkazom na web ČT24 o tom informuje technologický portál Fontech.sk.

Do vývoja biosenzora sa pustil vedecký tím Hany Lísalovej z oddelenia optických a biofyzikálnych systémov, ktorý pôsobí na Fyzikálnom ústave Akadémie vied ČR.

Šokujúca predpoveď vedcov: vrchol nakazených koronavírusom má byť na Slovensku už o 11 dní

Rozhodli sme sa venovať vývoju vysoko citlivého a prenosného biosenzora pre detekciu koronavírusu. Ten prítomnosť vírusu odhalí nielen v telových tekutinách, ale aj v iných vzorkách, ako sú napríklad stery z oblečenia alebo voda,“ dodáva Lísalová.

Fontech upresňuje, že nové biodetekčné systémy sú založené na báze ultra-rezistentných polymérových povrchov. Biosenzor funguje na základe polymérových biočipov, ktoré je možné používať opakovane a to najmä v prípadoch, kedy boli prvotné výsledky testovania negatívne.

Pokiaľ bude vývoj biosenzora pokračovať podľa plánov, jeho funkčné prototypy by mali byť k dispozícii už v priebehu nasledujúcich mesiacov.

WHO: Na úplné zastavenie šírenia nového koronavírusu je potrebná vakcína

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info