HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Poslanci majú v zrýchlenom režime rokovať o opatreniach na riešenie krízy

Poslanci OĽaNO sa podľa Iza Bely správali k svojmu šéfovi hnutia Igorovi Matovičovi neadekvátne nekriticky. FOTO TASR - Michal Svítok

Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v utorok o 13.00 h zídu na štvrtej schôdzi parlamentu. Prerokovať majú vládne návrhy opatrení na riešenie situácie spôsobenej pandémiou nového koronavírusu.

V navrhovanom programe schôdze ich čakajú viaceré zmeny v Zákonníku práce či opatrenia v pôsobnosti ministerstva vnútra. Poslanci majú o návrhoch rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Plénum má tiež opätovne voliť chýbajúcich predsedov parlamentných výborov.

Vládna novela Zákonníka práce upravuje organizáciu pracovného času, dovolenky a prekážky v práci na strane zamestnanca aj zamestnávateľa. Mala by napríklad zabezpečiť predĺženie podporného obdobia v nezamestnanosti o mesiac.

Repák odmieta diskreditáciu Grendela,ku komunikácii cez Threemu sa nevyjadril

Novela má tiež priniesť zmenu, že zamestnávatelia, ktorí museli pozastaviť výrobu alebo obmedziť činnosť, bez odborárov vo firme budú môcť rozhodnúť, že v prípade prekážky v práci môžu poskytovať zamestnancom náhradu mzdy v sume 80 percent priemerného zárobku, najmenej však vo výške minimálnej mzdy.

Na programe schôdze je tiež vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nákazy.

Premiér sa vzdá platu. Peniaze venuje fondu pomoci, ktorý má pomôcť ľuďom v núdzi

Poslanci by tiež mali v zrýchlenom režime rozhodnúť o vládnom návrhu zákona o niektorých opatreniach v pôsobnosti Ministerstva vnútra SR v súvislosti s ochorením COVID-19.

V prípade schválenia návrhu by policajti, hasiči a záchranári mohli mať počas krízovej situácie nárok na platené voľno v prípade potreby celodennej starostlivosti o dieťa či zverenú osobu. Obmedziť by sa tiež malo okrem iného prijímanie žiadostí o občianske preukazy či cestovné pasy. Navrhované opatrenia majú reagovať aj na pobyt cudzincov na území SR.

Slovenskí odborári varujú pred sociálnymi nepokojmi

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info