fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
Ilustračné foto / TASR
EKONOMIKA ZAHRANIČIE

USA uvalili na Irán nové sankcie aj napriek výzvam na úľavu v dôsledku rozsiahleho prepuknutia koronavírusu

Ministerstvo financií USA uvalilo nové sankcie voči Iránu a obvinilo niekoľko iránskych firiem z napomáhania terorizmu. Medzitým Teherán a OSN vyzvali na zmiernenie sankcií v dôsledku pandémie Covid-19. Informuje portál RT.

Ministerstvo financií vo štvrtok sankcionovalo 15 jednotlivcov a päť spoločností, pričom ich obvinili z podpory „síl Islamských revolučných gárd“, ktoré Washington považuje za teroristickú organizáciu. V zozname sú uvedené tri stavebné spoločnosti, petrochemická firma a náboženská organizácia.

Sankcie prichádzajú potom, čo počet obetí koronavírusu v Iráne prekročil 2 000. Irán, ktorý patrí medzi najviac postihnuté krajiny na svete touto smrteľnou chorobou, má už nakazených takmer 30 000 ľudí.

Izolácia môže zachrániť životy, ale zhoršuje problémy s duševným zdravím a osamelosť

V rámci svojej kampane „maximálneho tlaku“ proti Teheránu, Trumpova vláda uplatnila už vyše tisíc individuálnych sankcií od svojho stiahnutia sa zo Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA) v roku 2018. Avšak Komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová v utorok vyzvala na zmiernenie týchto sankcií vzhľadom na prebiehajúcu pandémiu.

„Je nevyhnutné vyhnúť sa kolapsu lekárskeho systému v ktorejkoľvek krajine – vzhľadom na nebezpečný vplyv, ktorý bude mať na smrť, utrpenie a širšiu nákazu,“ uviedla vo vyhlásení Bacheletová. „V merítku globálnej pandémie, brzdenie lekárskeho úsilia v jednej krajine zvyšuje riziko pre nás všetkých,“ dodala.

EÚ nechala Taliansko napospas pandémii „samé a bez pomoci“. Krajina sa musela obrátiť na pomoc od Ruska a Číny

Americký prezident Donald Trump začiatkom tohto mesiaca ponúkol pomoc Iránu pri vypuknutí epidémie Covid-19, ak by teda Teherán požiadal o pomoc. Iránsky prezident Hassan Rúhání však túto ponuku označil za falošnú a vyhlásil, že sú to americké sankcie, ktoré bránia prístupu jeho obyvateľov k nevyhnutnej lekárskej starostlivosti.

„Keď Američania tvrdia, že sú pripravení pomôcť Iránu proti koronavírusu, je to jedna z najväčších lží v histórii,“ uviedol v pondelok Rúhání.

„Ak chcú pomôcť Iránu, všetko, čo musia urobiť, je zrušiť sankcie,“ dodal iránsky vodca.

Koronavírus by mohol byť najlepšou vecou, ​​ktorá sa stala Hollywoodu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info