HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Čínska odveta pre USA! Vydali zákaz pre amerických novinárov

Hovorca čínskeho minsterstva zahraničných vecí počas tlačovky venovanej vyhosteniu amerických novinárov. Foto: SITA/AP/Andy Wong

Čína v stredu oznámila odvetu proti americkým obmedzeniam voči čínskym novinárom, informuje HuffPost.

Čína vyhlásila, že vydáva obmedzenia americkým denníkom a ich zamestnancom, ktoré zahŕňajú zákaz zúčastniť sa tlačových konferencií pre amerických korešpondentov z denníkov New York Times, Wall Street Journal a Washington Post.

Tento krok je odpoveďou pre Spojené štáty, ktoré vydali obmedzenia pre čínskych novinárov v USA.

Čínske ministerstvo zahraničia vo vyhlásení zverejnenom v skorých ranných hodinách uviedlo, že občania USA, ktorí pracujú ako novinári pre tieto tri americké denníky, musia do desiatich dní vrátiť svoje tlačové karty a nebude im dovolené pracovať na celom území Číny vrátane Hongkongu či Macau.

Zatiaľ čo globálna ekonomika spomaľuje, ceny ropy klesli pod 27 dolárov za barel

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že „v duchu reciprocity“ musia čínske pobočky spoločností Voice of America, New York Times, Wall Street Journal, Washington Post a Time „písomne ​​oznámiť informácie o svojich zamestnancoch, financiách, operáciách a nehnuteľnostach v Číne.“

Čína tiež uviedla, že podnikne ďalšie „recipročné opatrenia proti americkým novinárom“ bez toho, aby uviedla podrobnosti.

„Jednoznačne odsudzujeme akékoľvek kroky Číny na vyhostenie amerických reportérov,“ uviedol vo vyhlásení výkonný redaktor Washington Post Marty Baron. „Rozhodnutie čínskej vlády je obzvlášť poľutovaniahodné, pretože prichádza uprostred bezprecedentnej globálnej krízy, kedy sú potrebné spoľahlivé informácie o víruse COVID-19 pre medzinárodnú reakciu.“

Čo môže čakať Európu? Vieme, ako je to v Číne.

Peking uviedol, že tieto kroky sú „nevyhnutné recipročné protiopatrenia, ktoré je Čína povinná prijať v reakcii na neprimeraný útlak, ktorý zažívajú čínske mediálne organizácie v Spojených štátoch“.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo uviedol na tlačovej konferencii, že tento krok znamená „odopretie informácií celému svetu v neuveriteľne náročných časoch, ktoré prináša koronavírus“.

„Je to pre nás nešťastie, dúfam, že to znovu prehodnotia,“ dodal.

10 lekcií, ktoré by sme sa mali naučiť z hospodárskeho kolapsu vo Venezuele

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info