HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Stále viac Rusov uteká pred Putinom

páli obraz ruského prezidenta Vladimíra Putina
Zdroj: Reuters

Počet nespokojných občanov Ruska narastá, mnohí emigrujú. Situácia sa vyhrotila najmä v lete, keď boli násilím potlačené protesty opozície proti Putinovmu režimu. Správu zverejnil portál glob.sk.

Agentúra pre výskum verejnej mienky Levada zistila, že 53 percent mladých ľudí vo veku 18-24 rokov chce krajinu opustiť. Jedným z hlavných dôvodov je zlá hospodárska situácia. Mimo ropného a plynárenského priemyslu existuje len málo atraktívnych a dobre platených pracovných miest,” citoval Felixa Krawatzeka z berlínskeho Centra pre východoeurópske a medzinárodné štúdie rakúsky Kuriér. Platy sú podľa neho zlé, panuje korupcia a zadávanie práce je netransparentné.

Think tank Atlantic Council zistil, že až 40 percent z tých, ktorí opustili krajinu, odišli kvôli politickej situácii. „V posledných jeden, dvoch rokoch sa niečo zmenilo. Nespokojnosť s tým, kam vývoj v krajine smeruje, narastá,” uviedol Krawatzek. Tretina emigrovala, pretože im v Rusku chýbajú politické práva a slobody.

Odchádza najmä “inteligencia”, takmer 90 percent emigrantov má vyššie vzdelanie. Faktom je, že od rozpadu Sovietskeho zväzu opustilo krajinu najmenej 4,5 milióna Rusov. Rusi v zahraničí sú treťou najväčšom exilovou komunitou na celom svete.

„Ste skutočný?“ Pýtal sa moderátor Putina, ktorý odmieta dvojníka

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info