HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Praha provokuje Rusov, má námestie Borisa Nemcova

FOTO TASR/AP

Praha pomenovala po zavraždenom ruskom opozičnom politikovi námestie, na ktorom sa nachádza ruské veľvyslanectvo.

Pražský pirátsky primátor Zdeněk Hřib vo štvrtok slávnostne osadil dve nové miestopisné tabule venované významným kritikom režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorí boli zavraždení. Česká metropola má od štvrtku Námestie Borisa Nemcova a len o kúsok ďalej Promenádu Anny Politkovskej.

Nemcov bol svojho času najvýznamnejší ruský opozičný politik a najhlasnejší Putinov kritik, o život ho pripravil v roku 2015 atentát, ktorý sa odohral neďaleko Kremľa. Politkovskú, významnú opozičnú novinárku, zavraždili v roku 2006. V obidvoch prípadoch je veľmi vážne podozrenie, že za atentátmi stojí Putinov režim.

Stále viac Rusov uteká pred Putinom

„Boris Nemcov bol reprezentantom humanizmu v ruskej politike. Máme ich v našich dejinách len niekoľko, zato je tam mnoho tyranov,“ povedala vo štvrtok, v deň piateho výročia vraždy Borisa Nemcova, jeho dcéra Žanna, ktorá bola prítomná na ceremónii.

Politkovská okrem iného pátrala po zakázaných informáciách o ruských operáciách v Čečensku, a aj Nemcova zabili krátko pred tým, ako plánoval vydať knihu s novými informáciami o úlohe ruských tajných služieb pri rozpútaní konfliktu v Čečensku.

Informácie Politkovskej aj Nemcova smerovali v zásade k tomu, že útoky na ruské obytné domy, ktoré si vyžiadali desiatky obetí a po ktorých nasledovala ruská odveta v Čečensku, neboli v skutočnosti dielom čečenských teroristov, ale ruskej tajnej služby.

ODHALENIE: Sudcovia prepojení na Sorosa

Na novopomenovanom Námestí Borisa Nemcova, ktoré sa doteraz volalo „Pod Kaštany“, sa nachádza ruské veľvyslanectvo v ČR, v čom je jasná symbolika. Praha sa tak pripojila k viacerým mestám, ktoré svoje námestia, na ktorých sídli ruské veľvyslanectvo, pomenovali podľa Nemcova. Spravili tak už dávnejšie Washington, Kyjev aj litovský Vilnius.

Nie všetci českí politici s iniciatívou pražského pirátskeho primátora súhlasili. Ozval sa napríklad prezident Miloš Zeman, ktorý po svojom hovorcovi odkázal, že tento krok považuje za „klasický prejav malej ´upatlanej´ čecháčkovskej snahy niekomu to ukázať a pritom byť schovaný za bukom“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info