fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
BULVÁR DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Kanadskí vedci objavili vo vesmíre opakujúci sa rádiový signál

Ilustračný obrázok / Pixabay

 Záhadný rádiový signál zo zdroja vzdialeného 500 miliónov svetelných rokov od Zeme objavili vedci z Kanady. Zistili, že sa opakuje každých 16,35 dňa.

Aj keď sa rádiové signály vo vesmíre zvyknú opakovať, jedinečnosť tohto objavu je v tom, že ide o pravidelné opakovanie z jedného zdroja, uvádza CNN.

Pozorovanie vedci vykonali medzi 16. septembrom 2018 a 30. októbrom 2019. Vtedy sa rýchle rádiové záblesky opakovali každých 16,35 dňa. Potom zatiaľ neznámy zdroj vyslal záblesky každé dve hodiny počas štyroch dní. Následne sa na 12 dní odmlčal.

Ide o milisekundové výboje rádiových vĺn vo vesmíre. Signál vychádza z masívnej špirálovitej galaxie vzdialenej pol miliardy svetelných rokov od Zeme. Vedci teraz skúmajú, kto môže byť pôvodcom signálu. „Periodicita, v ktorej sa signál opakuje, je dôležitým vodidlom k zisteniu jeho zdroja,“ píše CNN.

Ako ďalej uvádza portál, jedným z možných vysvetlení je orbitálny pohyb hviezdy alebo predmetu na okraji galaxie. Podľa inej teórie pôvodcom môže byť neutrónová hviezda a takzvaná dvojhviezda, hviezdy systém zložený z dvoch hviezd, ktoré sú na seba viazané gravitáciou.

Vedci dúfajú, že hlbšie chápanie rýchlych rádiových zábleskov pomôže lepšie pochopiť vesmír ako taký.

NASA hľadá nových astronautov pre misiu na Mesiac!

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info