fbpx
HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

USA hlásia „pozoruhodný pokrok“ v rokovaniach s Talibanom

nbc

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v telefonáte s afganským prezidentom Ašrafom Ghaním signalizoval „pozoruhodný pokrok“ v rozhovoroch medzi Washingtonom a radikálnym hnutím Taliban.

V utorok neskoro večer to na Twitteri napísal Ghaní, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.
Pompeo informoval Ghaního o návrhu Talibanu, ktorý prinesie „výrazné a trvalé zmiernenie násilia“, dodal v tweete afganský líder.

Zmysluplné zmiernenie násilia bolo jednou z požiadaviek Washingtonu, aby mohla byť dosiahnutá dohoda medzi USA a Talibanom. Prípadná dohoda USA s Talibanom bude podľa očakávania obsahovať aj časový rámec pre stiahnutie amerických a ďalších zahraničných vojakov z Afganistanu a má zahŕňať aj záruky Talibanu, že už nebude plánovať teroristické útoky na afganskom území.

Rómovia ako „CHRÁNENÝ DRUH“? (Peter Oremus)

Takisto by dohoda mala otvoriť cestu pre vnútroafganské mierové rozhovory. Ďalší zástupcovia USA a Talibanu sa zatiaľ k prípadnej dohode nevyjadrili. Vyjednávači USA a Talibanu absolvovali od júla 2018 najmenej desať kôl priamych rokovaní, väčšinu z nich v Katare, štáte Perzského zálivu, kde má Taliban otvorený polooficiálny politický úrad.

Vlani v septembri boli obe strany už blízko podpisu dohody, keď americký prezident Donald Trump náhle rokovania zrušil a ako dôvod uviedol pokračujúce násilie páchané Talibanom. Rokovania sa obnovili v decembri po výmene väzňov medzi Afgancami a Talibanom.

Víchrica vychýlila hladinu Balatonu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info