HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO ŠPORT VÝBER SPRÁV

Hokej: Slováci v olympijskej kvalikácii proti Bielorusku, Rakúsku a Poľsku

Foto: TASR

Poliaci si cez víkend vybojovali účasť na predkvalifikačnom turnaji v kazašskom Nursultane.

 

Už skôr bolo isté, že Slovákov v kvalifikácii čakajú Bielorusi a Rakúšania. Z troch predkvalifikačných turnajov sa do tej „slovenskej“ kvalifikoval ten víťaz, ktorý bol z troch postupujúcich najnižšie v renkingu Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Nečakane sa ním napokon stalo Poľsko, ktoré v G-skupine v nedeľu prekvapujúco zdolalo v rozhodujúcom zápase favorizovaný Kazachstan 3:2.

Pomohol im k tomu aj skvelý výkon brankára Johna Murraya, ktorý vykryl 51 striel súpera. „Chalani predomnou urobili skvelú prácu, mal som to jednoduchšie. Sme teraz neopísateľne šťastní,“ povedal Murray pre iihf.com. Okrem Poliakov si účasť vo finálovej časti kvalifikácie vybojovali z ďalších dvoch turnajov Slovinci a Maďari.

Istú účasť na ZOH v Pekingu majú okrem domácej Číny aj krajiny na prvých ôsmich miestach v rebríčku IIHF – Kanada, USA, Fínsko, Česko, Rusko, Švédsko, Švajčiarsko a Nemecko. Slovenských hokejistov o priamu účasť na ZOH pripravil najmä fakt, že počas uplynulých štyroch rokov sa na veľkom turnaji ani raz neprebojovali do štvrťfinále. Práve umiestnenia na MS v rokoch 2016, 2017, 2018 a 2019 spolu s umiestnením zo ZOH v Pjongčangu 2018 rozhodovali o priamom postupe na olympiádu.

Kvalifikačná fáza D-skupiny by sa mohla odohrať v Košiciach, metropolu východného Slovenska favorizujú aj predstavitelia Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH). V hre je však aj Bratislava, proces výberu stále prebieha. Termín turnaja umožňuje účasť aj hráčom z NHL, keďže predsezónne kempy tímov zo zámoria začínajú až v septembri.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info