Lekár čerstvo po atestácii má rovnakú mzdu ako lekár s 20-ročnou praxou, upozorňujú odborári
04 | 02 | 2020 I SITA

 Rovnakú mzdu má 30-ročný lekár čerstvo po atestácii aj dvojatestovaný vedúci lekár oddelenia s 20-ročnou praxou v 45 rokoch.


Pre agentúru SITA to uviedol predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Atestovaný lekár má podľa zákona mzdu 2,3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov. Ako uviedol Visolajský, realita je však taká, že táto mzda sa mu už naberaním skúseností, ani ďalším vzdelávaním či zvyšovaním zodpovednosti, nejako nemení.


To podľa neho vedie k tomu, že v slovenských nemocniciach dnes chýbajú skúsení najefektívnejší lekári. "Čo v konečnom dôsledku prehlbuje exodus slovenských lekárov, pretože mladí lekári sa mnohokrát v nemocniciach nemajú už od koho učiť, preto radšej volia odchod zo Slovenska," upozornil predseda LOZ.


MADONNA ŠOKUJE CELÝ SVET! Počas koncertu stratila všetky zábrany!
Madonna sa očividne neštíti žiadnej téme. Opäť to dokázala v počas svojho koncertu, kde sa zverila so svojimi intímnymi skúsenosťami. Čítať ďalej
04 | 02 | 2020 | Žaneta Hurbanová


Tento problém združenie podľa Visolajského riešilo v posledných rokoch aj s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR či implementačnou jednotkou Úradu vlády SR. Navrhovali diferenciáciu platov lekárov nad minimálnu mzdu podľa rokov praxe, vzdelania a ďalších objektívnych parametrov.

"Žiaľ, naše argumenty a rokovania nepadli na úrodnú pôdu. A to je tiež jeden z dôvodov, prečo sme lekárom neodporučili podpisovať súhlasy na nadčasy nad limity, ktoré prikazuje zákon," uviedol. Zvýšenie miezd, ktoré nastalo u nemocničných lekárov od 1. januára 2020, vyplýva zo zákona. "Tento zákon vyrokovalo LOZ v roku 2011 s Vládou SR po výpovediach lekárov. V každom prípade som rád, že MZ SR oceňuje prácu LOZ v stabilizácii lekárov na Slovensku," uzavrel predseda združenia.

Nemocnica v Nitre prepustila chorého muža. Doma začal vyčíňať
Z nitrianskej nemocnice prepustili domov chorého muža. Čítať ďalej
05 | 02 | 2020 | Slávka Cigáňová


Ministerstvo zdravotníctva SR v januári informovalo, že platy lekárov v nemocniciach sa zvýšili o vyše 6 %. Zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti ustanovuje, že minimálna výška základnej zložky mzdy lekára a zubného lekára je najmenej 1,25-násobok priemernej mesačnej mzdy.

Minimálna výška základnej zložky mzdy lekára a zubného lekára špecialistu, teda lekára so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore, je najmenej 2,30-násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve.

Lekár čerstvo po atestácii má rovnakú mzdu ako lekár s 20-ročnou praxou, upozorňujú odborári
Rovnakú mzdu má 30-ročný lekár čerstvo po atestácii aj dvojatestovaný vedúci lekár oddelenia s 20-ročnou praxou v 45 rokoch. Čítať ďalej
04 | 02 | 2020 | SITA


Na základe uvedenej úpravy je v roku 2020 minimálna výška základnej zložky mzdy lekára a zubného lekára v ústavnom zdravotníckom zariadení najmenej 1 266,25 eura a minimálna výška základnej zložky mzdy lekára a zubného lekára – špecialistu najmenej 2 329,90 eura. Medziročné zvýšenie minimálnej výšky základnej zložky mzdy lekára zodpovedá medziročnému zvýšeniu priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR. Z 954 eur za rok 2017 sa platy za rok 2018 zvýšili na 1 013 eur.

Dohodnutie konkrétnej výšky základnej zložky mzdy je predmetom sociálneho dialógu a kolektívneho vyjednávania v rámci dohodovania konkrétnych podmienok odmeňovania u príslušného zamestnávateľa. Základná zložka mzdy predstavuje len časť celkovej mzdy lekára.

Okrem nej poskytujú zamestnávatelia lekárom aj ďalšie dohodnuté zložky miezd, ako aj zákonné nároky. Na základe takzvaného mzdového automatu majú lekári pracujúci v ústavných zdravotníckych zariadeniach garantovanú minimálnu výšku základnej zložky mzdy, známu pod názvom platová tarifa alebo tarifný plat.