Trump sa na predvolebnom zhromaždení posťažoval na svinstvá, ktorým musí čeliť
19 | 12 | 2019 I Imrich Kovačič / SITA

Hlasovanie podľa neho ukázalo "hlbokú nenávisť a pohŕdanie" demokratov voči voličom.


Americký prezident Donald Trump absolvoval v stredu v noci, keď Snemovňa reprezentantov rozhodovala o jeho impeachmente, rekordne dlhú predvolebnú akciu v v štáte Michigan. Počas nej skákal od jednej, zdanlivo nesúvisiacej témy k druhej, než sa vyjadril k tej najdôležitejšej: historickému hlasovaniu v Kongrese.

V čase, keď členovia dolnej komory začali s hlasovaním, sa posťažoval na "svinstvá", ktorým musí čeliť. Po tom, čo Snemovňa reprezentantov schválila dva body ústavnej žaloby, Trump povedal, že hlasovanie ukázalo "hlbokú nenávisť a pohŕdanie" demokratov voličmi. Neskôr tiež nezabudol pripomenúť, že traja demokrati sa pridali k republikánom a hlasovali proti impeachmentu. Žalobu, naopak, nepodporil nikto z republikánov.

Trump sa stal len tretím prezidentom v histórii USA, voči ktorému Snemovňa takto rozhodla. Prvým bol exprezident Andrew Johnson v roku 1868 a následne Bill Clinton v roku 1998. V oboch prípadoch Senát žalobu neschválil.

Erdogan menoval Trumpa a Putina medzi lídrami, ktorých obdivuje najviac
Erdogan mal však problém vybrať súčasného inšpiratívneho lídra z Európy. Čítať ďalej
11 | 12 | 2019 | Imrich Kovačič / SITA


Vo všeobecnosti sa predpokladalo sa, že Snemovňa reprezentantov impeachment Trumpa schváli, keďže demokrati v nej majú jasnú väčšinu. Celý proces však pravdepodobne opäť narazí v Senáte, kde majú zas väčšinu republikáni. Senát by mal o impeachmente hlasovať v januári.