Národná diaľničná spoločnosť začne 21. decembra s predajom diaľničných známok na rok 2020, ceny sa nezmenili
18 | 12 | 2019 I SITA

Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS) začne s predajom elektronických diaľničných známok na rok 2020 v sobotu 21. decembra. Motoristi si aj tento rok môžu v predstihu kúpiť 10-dňovú, 30-dňovú a ročnú známku, ktorá platí trinásť mesiacov, teda od 1. januára 2020 do 31. januára 2021. Informovala o tom v stredu s NDS s tým, že v sobotu 21. decembra v skorých ranných hodinách v čase zhruba od 1:00 do 4:00 bude prebiehať aktualizácia systému. Diaľničiari preto odporúčajú zakúpiť si diaľničnú známku mimo uvedeného času.


"Od 1. februára 2020 si budú môcť motoristi zakúpiť aj nový druh diaľničnej známky, a to známku platnú počas tzv. technického roku. Do uvedeného dátumu tento druh diaľničnej známky dostupný nebude. Známka bude motoristovi platiť presne 365 dní odo dňa začiatku jej platnosti a bude stáť 50 eur," uviedla hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Ceny diaľničných známok zostávajú rovnaké - ročná stojí 50 eur, 10-dňová 10 eur a 30-dňová 14 eur. Všetky predajné miesta sú označené logom „eznamka“ a ich zoznam je zverejnený na webe www.eznamka.sk.

Pri kúpe elektronickej diaľničnej známky je podľa NDS potrebné zadať evidenčné číslo vozidla a krajinu registrácie. Ak sú pri platbe za známku zaevidované nesprávne údaje, kontrolný systém zaeviduje daný dopravný prostriedok, resp. jazdnú súpravu pri jazde na spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných ciest bez úhrady diaľničnej známky s následkom pokuty.

"Preto upozorňujeme motoristov, aby si skontrolovali zadávané údaje pozorne ešte raz pred zaplatením známky na predajnom mieste, alebo využili možnosť rekapitulácie, ktorá je im vždy ponúknutá pri kúpe známky cez portál," poznamenala Michalová. Motoristi by si mali skontrolovať, či si kupujú známku na osobné alebo prípojné vozidlo, a tiež, či kupujú elektronickú známku na rok 2020, pretože je stále možné kúpiť si známku aj pre rok 2019, ktorá vodičom platí do konca januára budúceho roka.

Aj v roku 2020 môžu držitelia parkovacích preukazov ŤZP vydaných Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny SR po registrácii motorového vozidla v systéme eznamka využívať spoplatnené úseky diaľnic a rýchlostných ciest bezplatne. V súčasnosti existujúce registrácie vozidiel oslobodených od úhrady na základe žiadosti držiteľa parkovacieho preukazu ŤZP zostávajú v platnosti a o ich registráciu nie je potrebné opätovne žiadať. "Pokiaľ však došlo počas trvania oslobodenia k akejkoľvek zmene údajov uvedených v žiadosti, je potrebné podať novú žiadosť o oslobodenie od povinnosti úhrady diaľničnej známky prostredníctvom portálu www.eznamka.sk, resp. na vybraných obchodných miestach v krajských mestách SR," dodala Michalová.