HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Záchranárov volajú na Štedrý deň skôr k bolestiam brucha než k zapichnutým kostiam

SITA

Akútne bolesti brucha, sťažené dýchanie a vysoký krvný tlak patria tradične k najčastejším príčinám zásahov záchrannej zdravotnej služby počas Štedrého dňa. Naopak, zapichnutá kapria kosť v krku je skôr výnimočným dôvodom volania záchranky. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Alena Krčová.

Záchranári upozorňujú, že základom je prevencia. „Jesť a piť by sme mali s mierou, a to počas celého roka, nielen cez sviatky. V prípade zdravotných ťažkostí je potrebné navštíviť lekára alebo zavolať na tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať a v prípade urgentného stavu vyšle posádku záchrannej zdravotnej služby,“ uviedla Krčová.

Zo štatistík operačného strediska vyplýva, že na tiesňovú linku 155 volajú počas najkrajších sviatkov roka aj chronickí pacienti, ktorým sa zhoršil zdravotný stav, psychicky chorí ľudia alebo osamelo žijúci seniori. Záchranári 24. decembra 2018 zaznamenali presne 1 272 zásahov k pacientom, ktorí potrebovali urgentnú prednemocničnú zdravotnú pomoc. „Najviac výjazdov bolo v Košickom kraji – 207, naopak najmenej v Trnavskom kraji, v ktorom sme vyslali posádky k 120 pacientom,“ podotkla hovorkyňa.

Počet volaní na tiesňovú linku 155 je omnoho vyšší, časť volaní však operátori vyriešia bez vyslania posádky záchrannej zdravotnej služby. Počas Štedrého dňa operátori tiesňovej linky 155 vysielajú záchranárov aj na zásahy, pod ktoré sa podpísala nadmerná konzumácia alkoholu. „Sú to dopravné nehody, prípadne fyzické potýčky či rôzne úrazy a pády. Zapichnutá kosť v krku ako príčina volania na tiesňovú linku je skôr ojedinelá,“ priblížila Krčová.

Pri zažívacích problémoch k typickým príznakom patrí pocit plného brucha, nevoľnosť, až bolesti v oblasti brucha. Vyskytnúť sa môže aj napínanie na zvracanie, prípadne zvracanie. Záchranári radia, že pri ľahšej forme postačí diéta – ideálny je nesladený čierny čaj, staršie pečivo alebo sucháre.

Pri ľahšej forme otravy alkoholom je ideálne vyspať sa, piť veľa tekutín a pomôže aj pohyb na čerstvom vzduchu. „Pri ťažšej forme až otrave alkoholom uložíme osobu do bočnej stabilizovanej polohy, aby sa neudusila zvratkami a pravidelne ju kontrolujeme. V prípade, že sa nepreberá a má sťažené dýchanie, voláme linku tiesňového volania 155 a riadime sa pokynmi operátora. Ak nedýcha, okamžite začneme s oživovaním, ak postup neovládame, operátor nám poradí,“ vysvetľujú záchranári.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info