HLAVNÝ DENNÍK
SLOVENSKO

Pakt o neútočení bez Igora Matoviča nebude mať veľký zmysel, uviedol Štefančík

Igor Matovič zlyhal podľa Alojza Hlinu nielen politicky či eticky, ale aj trestnoprávne. Zdroj: SITA

Opozičný pakt o neútočení nebude mať bez predsedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča veľký zmysel. Uviedol to pre agentúru SITA politológ z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík. Primárnym cieľom paktu o neútočení je podľa politológa ukázať schopnosť opozičných strán spolupracovať.

„Ak k dohode nepristúpi Igor Matovič, ktorého kampaň je založená na tom, že očierňuje svojich politických súperov, ale aj partnerov, tak dohoda o neútočení nebude mať veľký zmysel,“ povedal Štefančík. Dodal, že hlavným cieľom je vytvoriť zdanie u voličov, že sa ich prípadná vláda nerozpadne ako v minulosti vláda Ivety Radičovej.

„Myslím si, že vylúčenie spolupráce so Smerom je až sekundárny cieľ paktu. Túto podmienku si stanovila strana Sloboda a Solidarita (SaS), ale nejde o to, či so Smerom alebo bez. Ide o to ukázať, že sú schopní sa dohodnúť,“ poznamenal politológ v narážke na vážne rozpory týchto strán v minulosti. Dohodou chcú preto strany podľa Štefančíka vyvolať pozitívny psychologický efekt na voliča, že budú schopní po voľbách vytvoriť stabilnú vládu.

Sloboda a Solidarita sa dnes pridala k paktu o neútočení, ktoré už medzi sebou uzavreli strany Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Za ľudí. Ako povedal dnes na tlačovom brífingu v sídle KDH predseda strany SaS Richard Sulík, ide o dohodu piatich strán, ktoré sú pripravené na to, aby prevzali vládu na Slovensku. Dodal, že kľúčovým bodom je pre neho práve vylúčenie povolebnej spolupráce so Smerom-SD, Slovenskou národnou stranou (SNS) a stranou Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info