HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

MIMORIADNA SPRÁVA: Odsúdili šéfredaktora časopisu Zem a Vek Rostasa

Šefredaktor Zem a Vek Tibor Eliot Rostas.

Rostasovi udelili pokutu. Ak ju nezaplatí, hrozí mu väzenie.

Šéfredaktora časopisu Zem a Vek Tibora Eliota Rostasa v pondelok odsúdili za rozširovanie extrémistických materiálov. Ako prvé o tom informovali Aktuality.

Súd uložil Rostasovi pokutu vo výške 4.000 eur, ktorú ak nezaplatí, hrozí mu nepodmienečný trest odňatia slobody na tri mesiace.

Tento štát kašle na robotníkov, je čas lepšie organizovať obranu pracujúcich

Rostasa odsúdili za článok Klin Židov medzi Slovanmi, ktorý bol publikovaný v máji 2017. „Rostas v článku citoval viacero slovenských dejateľov z 19. storočia, ktorí sa o Židoch zmieňovali ako o úžerníkoch a zdieračoch,“ píšu Aktuality.

Európania idú do geta (Irina Chorevová)

Vydavateľ a šéf časopisu Zem a Vek čelil obžalobe pre šírenie extrémistických materiálov, hanobenie národa a podnecovanie rasovej nenávisti. V článku Klin Židov medzi Slovanmi z mája 2017 Tibor Eliot R. uvádzal citácie na adresu židov, ktoré pripisuje historickým osobnostiam ako Matej Bel, Andrej Kmeť, Jozef Miloslav Hurban alebo Svetozár Hurban Vajanský. „To, čo nájdeme v historických spisoch od najväčších slovenských dejateľov, by si dnes bez sociálnej a mediálnej smrti nemohol dovoliť napísať nikto. Ba dokonca zákony, ktorým sme dovolili, aby nad nami vládli, by nás priviedli až k samotnému vylúčeniu zo spoločnosti,“ napísal napríklad v článku.

Pred súdom minulý týždeň deklaroval obžalovaný svoju nevinu s tým, že pri opísaní článku využil exaktné citácie historických osobností. Zdôraznil tiež, že v článku vyzýval k solidarite a vzájomnosti národov a odmietol akékoľvek výzvy k nenávisti.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info