HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Utečenci sa môžu do Severnej Sýrie dobrovoľne vrátiť iba pod dohľadom OSN

Ilustračný obrázok / SITA (AP)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa poradila s Erdoganom, Macronom a Borisom Johnsonom.

Utečenci sa môžu vrátiť do severnej Sýrie iba dobrovoľne a pod dohľadom OSN, vyhlásila nemecká kancelárka Angela Merkelová. Informuje o tom spravodajský portál mandiner.hu.

Pred samitom sa nemecká kancelárka stretla s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a britským premiérom Borisom Johnsonom.

Merkelová uviedla, že je presvedčená, že napätie v rámci NATO je možné vyriešiť s Tureckom. Nemecká kancelárka uviedla, že „stretnutia sú vždy dobré“ na diskusiu o konfliktoch s tureckým prezidentom. Dodala, že sú na začiatku dlhšieho dialógu.

Zdôraznila, že v boji proti teroristickej organizácii islamského štátu by sa malo pokračovať. Dodala, že spoločne podporili úsilie o nájdenie politického riešenia sýrskeho konfliktu a prácu orgánu povereného vypracovaním novej sýrskej ústavy.

Ankara opisuje americké sankcie ako „neúctu k jej suverénnym rozhodnutiam o jej národnej bezpečnosti“

Podľa nemeckej  kancelárky po stretnutí vo formáte 4 diplomati stále rokujú. Dodala, že ďalšie stretnutie na vysokej úrovni je naplánované na február. Merkelová okrem stretnutia v Sýrii uviedla, že na stretnutí sa diskutovalo aj o líbyjskom konflikte a pokusoch o mediáciu v Nemecku.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info