HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER NÁZORY

Ukrajinské bandy sú podľa Macrona nebezpečnejšie než africkí černosi (Svjatoslav Kňazev)

Ilustračný obrázok / Fotobanka

Komentár Svjatoslava Kňazeva (Fond strategickej kultúry)

Francúzsky prezident vyriekol ortieľ nad ukrajinskou európskou integráciou

Francúzsky prezident Emmanuel Macron nedávno oficiálne vyvolal hnev Kyjeva. „Bulharské a ukrajinskej zločinné bandy sú väčší problém než legálni prisťahovalci z Guiney či Pobrežia Slonoviny,povedal pre časopis Valeurs Actuelles.

V Kyjeve boli samozrejme pobúrení. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí si zavolalo na rozhovor francúzskeho veľvyslanca. Ten ale nepoprel slová svojho prezidenta. A ani sa nemal v úmysle ospravedlniť. Zdôraznil iba, že proti Ukrajincom s povolením pobytu Paríž nič nemá. Prezidentov výrok sa mal týkať iba „čiernej migrácie a zamestnávania“.

Na Ukrajine sú ale dnes v móde ultrapravicové názory. Pre ukrajinských „patriotov“ je nepríjemné počúvať, že sú „horší“ než guinejskí utečenci. Hádať sa s Macronom je však ťažké. Podľa ukrajinských a európskych médií má pre svoje tvrdenia francúzsky prezident všetky dôvody. Mnohí občania Ukrajiny, ktorí prichádzajú do Európy bez víz, sa v nej cítia ako doma. So všetkými zlými návykmi.

Čia to bude vina, ak sa bojovníci islamského štátu vrátia späť do Európy?

Noviny Strana.ua uverejnili nelichotivú mienku o ukrajinských migrantoch. Vyslovil ju francúzsky novinár Victor Fortunato: „Tok ukrajinských nelegálnych prisťahovalcov a Ukrajincov, ktorí sami tajne prepravujú svojich krajanov, sa zvýšil. Napríklad vo Francúzsku sa nedávno vyskytol prípad, keď bola skupina 18 ukrajinských jachtárov odsúdená za prepravu migrantov. Ukrajinci dostali od 2 do 8 rokov. Väčšinou tiež Ukrajincov dopravovali do Veľkej Británie. Brali 3 000 eur na osobu. Celkovo prepravili 150 ľudí. To je len jeden prípad, ktorých je stále viac. Ukrajinci pašujú aj cigarety a drogy. Okrem Ukrajincov sú to aj Bulhari a Rumuni. Čo vzbudzuje obavy francúzskej vlády. Polícia už proti nim pripravuje masové záťahy. Výskyt zločineckých ukrajinských skupín vzrástol posledné dva roky. Potom, čo Ukrajincom umožnili obmedzený bezvízový vstup“.

Iba v parížskom regióne Ȋle-de-France je dnes približne 40 000 prisťahovalcov z Ukrajiny. Oficiálne úradné záznamy v celom Francúzsku ale udávajú podhodnotené čísla. Ukrajinskí muži najčastejšie pracujú na stavbách, ženy opatrujú alebo upratujú. To je ten lepší prípad. V horšom prípade sa začlenia do zločineckých bánd.

RFI nedávno informovala o zadržaní skupiny, ktorá sa zaoberala prostitúciou. Išlo o občanov Ukrajiny. Dámy mali byť vo Francúzsku 2 až 3 mesiace. Po tejto dobe sa vždy vrátili do vlasti. Tým neporušovali podmienky bezvízového styku.

Slovanská konfederácia sa Američanom nepáči (Dmitrij Minin)

Petro Porošenko pri obhajobe práva na bezvízový vstup do EÚ uviedol, že Ukrajinci si chcú vypočuť operu a vypiť kávu vo Viedni. Isto žartoval. Mnoho z nich má v Európe úplne iné zámery.

Bohužiaľ je to pravda“, hovorí jeden policajt. „Každý týždeň naháňame ukrajinské bandy. A je ich dosť.“ Ukrajinka Oxana Petrinová žijúca v Paríži zas hovorí, že „pašujú hlavne cigarety a drogy,“. 

Hovoria o tom i francúzske médiá.

Le Parisien spomína nedávnu likvidáciu nadnárodnej pašeráckej skupiny. Jeden z jej ukrajinských vodcov mal peniaze a cennosti za viac ako milión eur. Zatýkali vo Francúzsku a Belgicku.

Za posledný rok sa vo Francúzsku začalo veľa trestných konaní proti Ukrajincom. Kvôli spolupráci s čečenskými zločineckými skupinami, nezákonnému obchodu s cigaretami a dokonca aj pre vraždy. Tieto informácie pochádzajú priamo z hlavného oddelenia kriminálnej polície. Títo hostia sa sem prichádzajú nabaliť nerešpektujúc francúzske zákony. Majú pocit, že sa vďaka bezvízovému styku môžu správať v Paríži ako na ukrajinskej dedine. K čomu podľa nich zjavne patria bitky na uliciach. Macron je už z toho unavený. Toto sa predtým nedialo. Macron tvrdí, že nie je proti nelegálnym prisťahovalcom, ale proti nepokojom. V Paríži to takto čoskoro môže vyzerať ako v divokých 90-tych rokoch na Ukrajine,“ hovorí vedúca francúzsko-ukrajinského združenia „Kultúra a kreativita – ART“ Ľuba Bodnarčuková.

Vo Francúzsku sa pritom Ukrajinci správajú oproti iným krajinám „celkom slušne“. V Taliansku napríklad napadli Inda. Zbili ho a pokúsili sa ho okradnúť. V Českej republike prekvitá staré dobré vydieranie. Miestnym ukrajinským podnikateľom ponúkajú „ochranu“. Tým, ktorí ju odmietnu, sa vyhrážajú ublížením ich príbuzným žijúcim na Ukrajine. V Poľsku bola rozložená zločinecká skupina vedená obyvateľom Ukrajiny, ktorá kradla a pašovala luxusné autá. Spolupracovala dokonca s príslušníkmi poľských bezpečnostných síl. V Nemecku zlikvidovali počas niekoľkodňovej rozsiahlej operácie skupinu, ktorá organizovala zamestnávanie ukrajinských nelegálnych prisťahovalcov.

Let MH17: Odpáli Trump informačnú bombu? (Dmitrij Sedov)

Podľa západných expertov, je Ukrajina jedným z najkriminálnejších štátov na svete. Takmer polovica jej ekonomiky je šedá. Do značnej miery pritom ovládaná organizovaným zločinom v prepojení s vládnou mocou. Slabá vymožiteľnosť práva dosiahla po Majdane v roku 2014 takmer úplný vrchol. Vojna v Donbase navyše nasýtila krajinu nezákonnými zbraňami.

Bezvízový styk“ EÚ s Ukrajinou je výrazne obmedzený. Zahŕňa prísne kontroly na hranici, množstvo nevyhnutných dokumentov i bezpodmienečné vyhostenie pri porušení podmienok. Ani to však nezabránilo, aby sa po Európou prehnala vlna ukrajinskej kriminality. A keď už aj liberál Macron verejne vyhlásil, že guinejských migrantov považuje za prijateľnejších než ukrajinské bandy, čo si o nich myslia ostatní Európania? Macronove slová sú diagnózou a zároveň verdiktom pre ukrajinskú európsku integráciu.

Portrét ukrajinského nacionalistu (Peter Sinčenko)

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info