HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Razie kvôli videu, ktoré položilo rakúsku vládu. Traja podozriví skončili v cele

Screen videa / Fotomontáž

Kvôli obstaraniu videa, ktoré tento rok v máji privodilo pád rakúskej vlády, zadržali tamojšie úrady tri osoby. Informujú o tom rakúske médiá.

Prípad sa týka nahrávky zo španielskeho ostrova Ibiza, ktorá vznikla pred voľbami v roku 2017. Video zachytáva vtedajšieho predsedu protiimigrační strany Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) a následne vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho pri korupčnom rokovaní.

Témou Stracheho rozhovoru s domnelou neterou ruského oligarchu bolo možné nezákonné financovanie FPÖ a prideľovanie štátnych zákaziek výmenou za volebnú pomoc.

Aféra viedla v máji tohto roku k pádu rakúskej vlády ľudovcov (ÖVP) kancelára Sebastina Kurza s FPÖ a následne k septembrovým predčasným voľbám. V nich jasne zvíťazili Kurzovi ľudovci, ktorí teraz rokujú o vládnej koalícii so Zelenými.

Vladimír Maľšev: Návrat Sebastiana Kurza

Podľa štátneho zástupcu Thomasa Vecseye úrady v utorok na žiadosť viedenskej prokuratúry vykonali domové prehliadky a zadržali tri osoby. Sú podozrivé z vyvíjania nátlaku, nebezpečného vyhrážania, falšovania listín a vydierania.

Najneskôr vo štvrtok sa rozhodne, či budú umiestnení do vyšetrovacej väzby, povedal agentúre APA hovorca viedenskej prokuratúry. Ďalšie podrobnosti v súvislosti s vyšetrovaním úradmi nezverejnili.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info