HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER SLOVENSKO

Ubehlo 15 rokov od ničivej tragédie vo Vysokých Tatrách

Dokumentačný obrázok / TASR

Uplynulo už 15 rokov od prírodnej katastrofy vo Vysokých Tatrách.

Presne pred pätnástimi rokmi sa územím Slovenska prehnala mimoriadne silná veterná smršť. 19. novembra 2004 zasiahla Vysoké Tatry a vyžiadala si dva ľudské životy. V našich veľhorách vtedy zničila lesný porast na rozlohe 12.600 hektárov (ha).

Severné Slovensko zasiahla silná víchrica medzi 15.30 a 18.00 h. Ničivý živel postihol územia vo Vysokých Tatrách, Nízkych Tatrách, na hornej Orave, Horehroní, čiastočne v Slovenskom raji i na Kysuciach. O život prišli dvaja ľudia. Vo Vysokých Tatrách zomrel vodič auta, na ktorého padol strom, v Nízkych Tatrách zahynul český turista.

Veternú smršť spôsobila tlaková níž, ktorá sa presúvala sponad Britských ostrovov nad stred Európy. Za ňou začal zo severu prúdiť studený vzduch. Veľmi ostré rozhranie medzi oblasťami s nízkym a vysokým tlakom vzduchu spôsobil mimoriadne silný padavý vietor (bóra). Ten sa následne skĺzol stráňami Tatier a nišil všetko, čo mu stálo v ceste. Pojem bóra zaviedol Dr. Josef Mrkos v roku 1925 a odvtedy je súčasťou tatranskej lesníckej a klimatologickej terminológie.

Do Oravskej priehrady spadlo auto

Priemerné rýchlosti vetra dosahovali na Skalnatom Plese 90 km/h. Meteorologické stanice Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) a Výskumnej stanice Štátnych lesov (ŠL) TANAP-u však zaznamenali najväčšie nárazy vetra s rýchlosťou 170 km/h na Lomnickom štíte (2635 m n. m.), na Skalnatom plese (1780 m n. m.) to bolo 200 km/h a v oblasti hornej hranice lesa (1480 m n. m.) až 230 km/h. Nešlo o rekordné hodnoty, napríklad v novembri 1965 zaznamenali na Skalnatom plese vietor s rýchlosťou 283 km/h.

Vietor vo Vysokých Tatrách vyvrátil a vylámal lesný porast na rozlohe 12.600 ha, čo predstavovalo takmer 3,5 milióna kubických metrov dreva. Vývraty v oblasti od Štrbského Plesa po Tatranskú Kotlinu zatarasili všetky komunikácie na území mesta Vysoké Tatry a poškodili elektrické vedenie. Cestná i železničná doprava bola prerušená.

V Tatrách bola 19. novembra vyhlásená mimoriadna situácia, odvolali ju 2. decembra. Tatranskí školáci mali v tomto období týždňové prázdniny.

Pri nehode žeriava sa zranil žeriavnik, zasahujú hasiči aj záchranári

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info