Slovenskí policajti dostanú do konca roka nové zbrane, aj preukazy
19 | 11 | 2019 I TASR / Magda Danková
Ministerstvo vnútra do konca roka kompletne prezbrojí policajtov. Nové zbrane podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer-SD) zvyšujú nielen efektivitu zásahu, ale aj osobnú bezpečnosť policajtov. TASR o tom informoval tlačový odbor MV SR.
Od roku 1991 boli policajti vyzbrojení pištoľou CZ 82. Po 25 rokoch vo výkone služby však došlo podľa ministerky k značnému opotrebeniu, pre ktoré bolo nevyhnutné zabezpečiť policajtom nové kvalitné zbrane.

„Prezbrojením sa policajný zbor zaradil medzi vyspelé krajiny, ktorých policajti sú vyzbrojení modernými a kvalitnými krátkymi zbraňami spĺňajúcimi najprísnejšie kritériá. Efektivita riešenia vzniknutých krízových situácií, pri ktorých je nutné použiť zbraň, ako aj osobná bezpečnosť zasahujúceho policajta sa dostala na požadovanú úroveň,“ povedala Saková.


Rezort nakúpil viac ako 17.000 kusov zásahových zbraní Glock 17 4Gen s príslušenstvom, vyše 8000 pištolí CZ P-07 DUTY s príslušenstvom a tisíc kusov CZ 2075 RAMI. Všetci policajti absolvujú teoretické a praktické preškolenie na nový typ zbrane.

„Novozavedené zbrane sú kvalitnejšie, majú nízku hmotnosť, modernejšiu konštrukciu, vyššiu kapacitu zásobníku a sú vo výkonnejšom kalibre 9 mm Luger," vysvetlil riaditeľ odboru výcviku Prezídia Policajného zboru Milan Šagát.


Ocenil tiež lepšie ergonomické vlastnosti ovládacích prvkov, ale aj vyššiu spoľahlivosť, presnosť, technickú životnosť a konštrukciu bezpečnostných prvkov novozavedených zbraní, ktorá je podľa neho "neporovnateľná s CZ 82".
Polícia na sociálnej tiež predstavila návrh nových služobných preukazov. Tie budú po novom okrem aktuálnej fotografie, či osobných údajov, obsahovať napríklad aj krvnú skupinu alebo dobu platnosti. Prezident PZ gen. Milan Lučanský prijal zástupcov firmy IDEMIA z Holandska, ktorá má podpísanú zmluvu s Ministerstvom vnútra SR na výrobu identifikačných preukazov.


Rokovali o možnostiach, bezpečnostných prvkoch a inom využití preukazu. „Pri každom zákroku bude policajt novým služobným preukazom preukazovať príslušnosť k policajnému zboru a v prípade lustrácií bude policajt identifikovateľný v našich systémoch a databázach“ uviedol policajný prezident.