Proces s Evou Z., ktorá si mala objednať vraždu manžela, je vytýčený na január
19 | 11 | 2019 I TASR

Ďalšie odvolacie konanie - verejné zasadnutie s Evou Z., ktorá si mala v minulosti objednať vraždu svojho manžela, je po dvoch neúspešných tohtoročných termínoch na Najvyššom súde SR (NS SR) naplánované na 14. januára 2020. TASR o tom informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.


V prípade sa tento rok malo konať dva razy, na začiatku septembra a v polovici októbra. Oba termíny však boli zrušené pretože obžalovaná sa ospravedlnila zo zdravotných dôvodov.

Naposledy Evu Z. koncom júna minulého roka Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku uznal vinnou z objednania si vraždy svojho manžela v roku 2014 a vymeral jej osemročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Išlo o tretí verdikt prvostupňového súdu v tejto kauze. Predchádzajúce dva, odsudzujúci aj oslobodzujúci, zrušil NS SR. Rozsudok nebol právoplatný, obžalovaná sa prostredníctvom svojho obhajcu proti nemu odvolala.

Podnikateľka s kvetmi si podľa rozsudku ŠTS objednala 15. januára 2014 vo svojom rodinnom dome v Chocholnej-Velčiciach u Martina Adamkoviča vraždu manžela, s ktorým mala nezhody. Adamkovič sa však obrátil na políciu, ktorá čin prekazila. Eva Z. mala svedkovi zabezpečiť strelnú zbraň, vysvetliť, ako vraždu vykonať, pričom jej deň určila na 17. januára 2014. Za odmenu mal muž s kriminálnou minulosťou dostať 50.000 eur. Motívom konania Evy Z. mala byť snaha získať manželovu časť majetku, keď ho súd vyhlási po dvoch rokoch nezvestnosti za mŕtveho.