O väzbe pre takáčovcov rozhodne Najvyšší súd SR vo štvrtok neverejne
19 | 11 | 2019 I SITA

Najvyšší súd SR vytýčil na štvrtok 21. novembra neverejné zasadnutie, na ktorom má rozhodovať o sťažnostiach údajných členov zločineckej skupiny takáčovci voči vzatiu do väzby. O väzbe pre 13 obvinených rozhodol sudca pre prípravné konanie na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici ešte koncom októbra. Prokurátor žiadal o väzbu pre obvinených z dôvodu, že by mohli ujsť, pokračovať v trestnej činnosti a ovplyvňovať svedkov.


Národná kriminálna agentúra (NAKA) s ďalšími špeciálnymi útvarmi polície zadržala obvinených takáčovcov v pondelok 28. októbra ráno na viacerých miestach západného Slovenska v rámci akcie Apač. Prokurátor im kladie za vinu založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, hrubý nátlak, vydieranie, nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami, všeobecné ohrozovanie, poškodzovanie cudzej veci či ublíženie na zdraví a ďalšiu násilnú trestnú činnosť.

Následne NAKA zadržala v sobotu 2. novembra aj Ľubomíra K., údajného bossa takáčovcov. Zadržanie obvineného, zvaného tiež Kudla, súvisí s vraždou Romana Krajčiho, ktorá sa stala v roku 2006 v Prievidzi. ŠTS rozhodol o vzatí Ľubomíra K. do väzby 4. novembra.

Niektorých takáčovcov zadržala polícia už začiatkom roku 2017. Dobrovoľne sa vtedy na polícii prihlásil Ľubomír K., považovaný za nástupcu po údajnom prvom bossovi Jánovi Takáčovi, ktorého zavraždili v júli 2003. Kudla sa neskôr dostal z väzby na kauciu stotisíc eur.

Takáčovci pôsobili najmä v bratislavskom Ružinove, ale aj v Petržalke a v centre hlavného mesta od 90-tych rokov 20. storočia. Zameriavali sa na výpalníctvo, gastronomické služby či herne. Neskôr začali pôsobiť aj na území Trnavského a Nitrianskeho kraja.

Po smrti zakladateľa skupiny Jána Takáča v júli 2003, zavraždení Róberta Pála a zastrelení Jozefa Surovčíka v Senci, sa stal údajným bosom skupiny práve Ľubomír K. Popri skupinách sýkorovcov, piťovcov a svobodovcov boli takáčovci považovaní za najsilnejšiu skupinu operujúcu v rámci hlavného mesta.