HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Do Grécka dorazilo počas víkendu viac ako 700 nových utečencov

Odhodené vesty migrantov po vylodení na súši / Fotobanka

Od začiatku tohto roka prišlo do Grécka námornou trasou celkovo 47.098 ľudí a ďalších 12.350 dorazilo po súši.

Na grécke ostrovy sa počas uplynulého víkendu priplavilo približne 730 ľudí a ďalších 658 vyzdvihli záchranári z lodí a člnov vo vodách Stredozemného mora. S odvolaním sa na pobrežné hliadky a Frontex o tom v pondelok informovala agentúra DPA.

Počet utečencov a migrantov prichádzajúcich do Grécka sa od apríla výrazne zvýšil a dosiahol úroveň spred dvoch rokov.

Od začiatku tohto roka prišlo do Grécka námornou trasou celkovo 47.098 ľudí a ďalších 12.350 dorazilo po súši. Pričom vlani ich do krajiny prišlo celkovo 50.508 a v roku 2017 iba 36.310.

Prokurátor a Lipšic obviňujú Pavla R. z obštrukcií v kauze televíznych zmeniek

Okrem rastúceho počtu nových utečencov situáciu v preplnených táboroch na ostrov Lesbos, Chios, Leros, Samos a Kos komplikuje aj pomalý proces posudzovania žiadostí o azyl.

V registračných táboroch na gréckych ostrovoch na východe Egejského mora sa v súčasnosti podľa úradov nachádza takmer 36.000 migrantov, pričom ich kapacita je len približne 6200. Ďalších 1500 prečkáva v menších zariadeniach.

Grécka vláda preto rozhodla, že do konca roka prevezie približne 20.000 migrantov z ostrovov na pevninu, kde sa už konali viaceré protesty proti tomuto zámeru. V súvislosti s výrazným nárastom prichádzajúcich migrantov grécky parlament začiatkom novembra schválil zákon, ktorý sprísňuje a urýchľuje azylové procedúry.

V pondelok presunuli na kontinent skupinu ďalších 179 migrantov.

Budúca demokratická revolúcia bude „ANTIKAPITALISTICKÁ“.

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info