HLAVNÝ DENNÍK
ZAHRANIČIE

Prívrženci gruzínskej opozície žiadajú demisiu vlády a predčasné voľby

Demonštranti pred Gruzínskym parlamentom / SITA (AP)

Niekoľko tisíc prívržencov gruzínskej opozície sa v nedeľu zišlo v Tbilisi, aby žiadali demisiu vlády a predčasné parlamentné voľby, informovala agentúra AFP.

K protestom v Gruzínsku dochádza v situácii, keď silná, ale čoraz menej obľúbená vládnuca strana Gruzínsky sen ustúpila od sľúbených reforiem v zákone o voľbách, uviedla AFP.

Demonštranti, ktorí sa v nedeľu zišli pred budovou parlamentu, mávali vlajkami Gruzínska a EÚ, odpaľovali svetlice a držali nad hlavami veľký transparent so sloganom „Všetci proti jednému“ namiereným proti vplyvnému oligarchovi Bidzinovi Ivanišvilimu a lídrovi vládnej strany Gruzínsky sen.

Ako napísala agentúra Interfax, skupina účastníkov tejto demonštrácie uzavrela železnú vstupnú bránu do parlamentu reťazou so zámkou. „Začíname blokovať parlament a urobíme všetko pre to, aby sme ochromili jeho prácu,“ vysvetlil novinárom jeden z vodcov opozičnej strany Európske Gruzínsko a bývalý primátor Tbilisi Gigi Ugulava.

Bývalý gruzínsky prezident Giorgi Margvelašvili, ktorý sa tiež zúčastnil na tejto demonštrácii, podľa Interfaxu vyjadril presvedčenie, že súčasné vedenie krajiny prijme správne rozhodnutie a vyhovie všetkým požiadavkám občanov.

India spustila test jadrovej balistickej rakety (VIDEO)

Opozičné strany vyzvali na dnešný protest po tom, ako sa v gruzínskom parlamente hlasovalo o návrhu zmeniť doterajší volebný systém na pomerný, a to s platnosťou od roku 2020.

Vo štvrtkovom hlasovaní sa 37 poslancov vládnej strany zdržalo, pričom traja sa vyslovili proti návrhu na zavedenie pomerného volebného systému, následkom čoho sa nepodarilo získať dvojtretinovú väčšinu hlasov potrebnú na prijatie ústavnej zmeny.

Opozícia následne Ivanišviliho obvinila, že hlasovanie poslancov vládnej strany Gruzínsky sen bolo vopred naplánované s cieľom zabrániť prijatiu nového zákona. Opozícia totiž tvrdí, že súčasný hlasovací systém – väčšinový – nespravodlivo zvýhodňuje vládnu stranu.

Ivanišvili v lete avizoval rozsiahle politické reformy. Išlo o jeho reakciu na mohutné protesty, ktoré sa v krajine odohrali v júni a júli tohto roku a ktoré polícia potlačila, pričom došlo k zraneniu najmenej 240 ľudí. Jednou z hlavných požiadaviek demonštrantov bola vtedy aj zmena volebného systému z väčšinového na pomerný.

Strana Gruzínsky sen, ktorá je pri moci od roku 2012, zažíva značný pokles popularity v dôsledku toho, že sa jej nepodarilo vyriešiť hospodársku stagnáciu krajiny. Verejnosť vníma aj jej odklon od záväzku na posilňovanie demokracie v krajine.

Kritici tiež obviňujú oligarchu Ivanišviliho, že dáva prenasledovať svojich politických oponentov, umlčiava kritické médiá a vytvára skorumpovaný politický systém, v ktorom rozhodnutia vlády závisia od jeho súkromných záujmov.

„Komunizmus porazili Stredoeurópania milujúci slobodu. Európu sme spojili napriek svojej biede!“ Zaznelo v Bruseli

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info