HLAVNÝ DENNÍK
DENNÝ VÝBER ZAHRANIČIE

Rusko odmieta správy amerického denníka o prítomnosti ruských žoldnierov v Líbyi

Ilustračný obrázok / Fotobanka

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov odmietol správy amerického denníka The New York Times (NYT) o príchode ruských ozbrojencov do Líbye. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra TASS.

Absolútne odmietam takéto špekulácie. Konáme v záujme vyriešenia konfliktu v Líbyi, podporujeme úsilie smerujúce k tomuto cieľu, vrátane snáh OSN, a udržiavame dialóg s tými (aktérmi), ktorí môžu ovplyvniť situáciu. Veríme, že neexistuje žiadny základ pre podobné tvrdenia a špekulácie,“ vyhlásil Rjabkov pre ruských novinárov počas návštevy Izraela.

Bez absolútnej výhry (Fedor Lukjanov)

Vysokopostavený ruský diplomat v tejto súvislosti ďalej obvinil americké médiá z toho, že o Rusku šíria „rôzne rozprávky, zákerné klebety a špekulácie“, ktoré majú „negatívny vplyv na nálady domáceho amerického publika„.

NYT v stredu napísal, že za posledných šesť týždňov prišlo z Ruska do Líbye najmenej 200 ozbrojencov vrátane ostreľovačov.

Podľa troch vysokopostavených líbyjských úradníkov a piatich západných diplomatov, ktorých NYT citujú, sú ruskí ostreľovači súčasťou tzv. Vagnerovej skupiny, ktorá operuje aj v Sýrii a na Ukrajine a v posledných mesiacoch sa začala údajne angažovať aj v Afrike.

Bojová skupina známa ako Vagnerova súkromná armáda je podľa médií majetkom ruského miliardára Jevgenija Prigožina, ktorý je blízky Kremľu i samotnému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. V Rusku je oligarcha Prigožin známy aj pod prezývkou „Putinov kuchár„.

Americký „presun“ vojakov zo Sýrie vyzerá skôr ako trvalé okupovanie, pričom majú za úlohu „chrániť“ ropu

SÚVISIACE

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info