Svedok Cvik mal zabezpečiť predaj miliónových zmeniek, o ich pravosti nepochyboval
06 | 11 | 2019 I SITA

V kauze údajného falšovania zmeniek v hodnote desiatok miliónov eur dnes Špecializovaný trestný súd pokračuje výsluchom svedkov. Ako prvý vypovedal Ivan Cvik, ktorý tvrdí, že ho Marian K. v roku 2017 poveril nájsť pre zmenky kupcov. Marian K. podľa svedka ponúkal zmenky buď na predaj alebo ponúkal investorom možnosť financovať súdne spory o ich vyplatenie s tým, že v prípade úspechu na súde by dostali podiel.


„Moja provízia bola stanovená na úrovni 250 až 500-tisíc eur,“ uviedol svedok a dodal, že jednu zo zmeniek mu Marian K. na určitý čas aj poskytol. Išlo o zmenku v hodnote 26 miliónov eur. „Jednalo sa podľa mňa o originál,“ povedal s tým, že na zmenke bol uvedený rok vystavenia 2000 až 2001.

Cvik, ktorý sa podľa vlastných slov živí „zberom a analýzou informácií“, v tejto súvislosti uviedol, že nepochyboval o pravosti zmeniek, keďže Marian K. bol do súdnych sporov o ich vyplatenie ochotný pribrať investorov. V prípade, že by boli falošné a Marian K. by bol ochotný „pustiť ich z ruky“, podľa svedka by sa tým sám usvedčil. Zároveň uviedol, že Pavol R. podľa jeho informácií v prípade ekonomických problémov „vystavoval zmenky každému“ a údajne ich vystavil až 28. Cvik doplnil, že k predaju zmeniek nakoniec neprišlo, keďže po medializácii prípadu možní kupcovia stratili záujem.

Prokurátor svedkovi v rámci výsluchu ukázal kópiu zmenky, ktorá je označovaná ako „piata zmenka“. Podľa svedka sa zhoduje s tou, ktorú mal k dispozícii on. Tiež uviedol, že ho Marian K. poveril kontaktovať viaceré osoby, ktorým môže dať k dispozícii zmenku. Overili by si tak, že je pravá. V tejto súvislosti spomínal politikov Richarda Sulíka alebo Milana Krajniaka. „Potom to išlo do stratena,“ povedal. Svedok zároveň po otázke prokurátora priznal, že bol odsúdený za ekonomickú trestnú činnosť, prípad však nijako nesúvisel s aktivitami Mariana K. Zároveň uviedol, že nemá nijaký vzťah k príslušníkom Slovenskej informačnej služby.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) rezolútne odmieta, že by mal niekto v strane akýkoľvek poznatok o zmenkách televízie Markíza. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková s tým, že akýkoľvek motív má Cvik k šíreniu takýchto lží, považuje ich strana SaS len za úbohé divadlo. Podľa Lucie Ďuriš Nicholsonovej je cieľom diskreditácia SaS pred kľúčovými parlamentnými voľbami 2020. „Aby nedošlo k vytvoreniu novej vlády zo strán demokratickej opozície. Zmena vlády je pre Mariana K. nežiadúca, čo vyplýva aj z jeho komunikácie z Threemy. Preto si dal za cieľ prostredníctvom súdneho konania účelovými nepravdami diskreditovať kľúčových hráčov opozície,“ povedala Nicholsonová.

Väzobne stíhaný podnikateľ Marian K. a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol R. čelia obžalobe z obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov a zo zločinu marenia spravodlivosti. Trestnému procesu predchádzala séria občianskoprávnych pojednávaní, v rámci ktorých Marian K. požadoval vyplatenie zmeniek údajne vystavených v roku 2000. Žalovaným v prvom rade bol Pavol R. Keďže ten uviedol, že na vyplatenie nemá potrebné finančné prostriedky, zaplatiť by ich musela spoločnosť Markíza - Slovakia ako žalovaný v druhom rade.

Markíza dlhodobo spochybňuje pravosť zmeniek a najmä tvrdenie, že boli podpísané v roku 2000. Taktiež argumentovala, že Pavol R. pri predaji svojho vlastníckeho podielu v spoločnosti kupujúcim zatajil podpis zmeniek a tie neboli registrované v účtovných dokladoch. Podľa Markízy neevidovali vlastníctvo zmeniek ani spoločnosti Mariana K., ktoré ich údajne vlastnili, konkrétne Inkasný servis a neskôr Správa a inkaso zmeniek.

Markíza sa tiež odvoláva na znalecký posudok vypracovaný Národnou kriminálnou agentúrou, ktorý spochybňuje, že zmenky boli podpísané v roku 2000. Ešte v občianskoprávnom konaní spoločnosť navrhovala skúmanie zmeniek zahraničným expertom, súd to však zamietol a v prípade jednej zo zmeniek v hodnote viac ako osem miliónov eur dal za pravdu žalobcovi. Markíza sa však odvolala.

Znalecké posudky v tomto prípade predložili aj Marian K. a Pavol R., pravosť zmeniek však podľa Markízy nepreukázali. Spoločnosť takisto pripomína, že podľa Mariana K. a Pavla R. navrhol situáciu okolo kúpy Gamatexu riešiť prostredníctvom zmeniek dnes už nebohý právnik Ernest Valko, ktorý vystupoval ako právny poradca Gamatexu. „Valko by sa v roku 2000 poradenstvom pre Gamatex dostal do zjavného konfliktu záujmov, keďže bol podpredsedom Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktorá rozhodovala o licencii v prípade daného sporu,“ konštatuje Markíza.

Pavol R. trvá na svojej verzii, že zmenky boli súčasťou urovnania kauzy Gamatex. Pokiaľ by ich ako vtedajší riaditeľ televízie nevystavil, mohlo to podľa neho ohroziť existenciu Markízy a hrozila by jej strata licencie. Viacerí bývalí predstavitelia Markízy však pred súdom popreli, že by o existencii zmeniek vedeli.

Pavol R. to vysvetľuje tým, že zmenky neuviedol v účtovníctve, ktoré bolo podľa neho vinou jeho vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej v zlom stave. Volzovú pritom viní aj z uznania neexistujúceho dlhu, pre ktorý sa podľa neho televízia dostala do dražby. O zmenkách tiež Pavol R. nepovedal novým majiteľom Markízy, ktorým predal svoj vlastnícky podiel. Dôvodom podľa neho bolo, že si myslel, že dlh bude môcť uhradiť sám.