Vicepremiér Raši odletel na pracovnú návštevu do Číny, čaká ho bohatý program
04 | 11 | 2019 I SITA

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši s podnikateľskou delegáciou odcestoval na pracovnú návštevu do Číny, kde má na programe množstvo podujatí či bilaterálnych stretnutí. Hlavným posolstvom návštevy je predstaviť Slovensko ako krajinu, ktorá podporuje inovačné prostredie, má záujem o nové technológie a zároveň svojou politikou podporuje transformáciu slovenského hospodárstva na digitálnu ekonomiku.


Návšteva je primárne zacielená na podporu rozvoja vedecko-výskumnej spolupráce, predstavenie nových technológií a inovačných riešení zo Slovenska. Dôležitým prvkom bude aj nadviazanie kontaktov a spolupráce pre slovenské technologické a inovačné spoločnosti.

Súčasťou delegácie R. Rašiho sú okrem podnikateľov aj minister dopravy a výstavby Arpád Érsek a štátni tajomníci Lukáš Parízek, Dana Meager a Vojtech Ferencz.

Jedným z hlavných bodov programu vicepremiéra Rašiho je účasť na otvorení veľtrhu China International Import Expo – CIIE 2019 Šanghaj - Čínsky medzinárodný importný veľtrh. Podujatie je najväčšou udalosťou s medzinárodným presahom v Číne v tomto roku. Zúčastní sa na ňom čínsky prezident Si Ťin-pching a druhý otvárací prejav by mal mať francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Veľtrh je otvorený pre všetky krajiny a regióny sveta, pričom hlavným zámerom je posilniť vzájomnú obchodnú spoluprácu a globálne hospodárstvo. Podujatie je najväčšou platformou pre zahraničné produkty, ktoré sa takýmto spôsobom predstavia čínskym spotrebiteľom a dostanú sa na čínsky trh.

Slovensko na veľtrhu nebude mať vlastný národný pavilón, no dve slovenské spoločnosti na ňom odprezentujú svoju prácu. Prvou je firma Klein, s.r.o. (zástupca Velvet futura) so svojim aeromobilom, druhou spoločnosť Neodual, s.r.o., ktorá bude prezentovať potravinové doplnky. V delegácií R. Rašiho sú aj dve desiatky podnikateľov, ktorí majú na veľtrhu naplánované bilaterálne stretnutia s potenciálnymi čínskymi partnermi.

Vicepremiéra Richarda Rašiho okrem účasti na veľtrhu čaká aj účasť na hospodárskom fóre spolu so štátnym tajomníkom ministerstva hospodárstva Vojtechom Ferenczom a štátnym tajomníkom ministerstva zahraničia Lukášom Parízkom. Fórum bude venované umelej inteligencii ako dôležitému faktoru vo svete inovácií.

V čínskom Šanghaji sídli aj firma DHS-Sport, ktorá vyrába športové potreby a stane sa sponzorom Slovenského paraolympijského výboru. Vicepremiér si pozrie priestory firmy, v ktorej bude následne podpísaná zmluva medzi výborom a spoločnosťou o spolupráci a sponzorstve.

Richard Raši sa počas svojej pracovnej cesty tiež stretne na oficiálnom rokovaní s ministrom pre vedu a technológie Wang Zhigangom, ako aj ďalšími vysokými politickými predstaviteľmi čínskej vlády. Vicepremiér otvorí viaceré aktuálne témy, ako je napríklad využitie riešení umelej inteligencie, technológie blockchain či superpočítačov v priemysle a vo verejnom sektore.

Slovenská delegácia si s čínskou stranou zároveň vymení know-how o postupoch a metódach podpory digitálnej ekonomiky, ktorá sa dnes vyznačuje raketovým rastom. Dotkne sa tiež otázok technologického líderstva a potreby strategickej diverzifikácie prostriedkov v čase nastupujúcich 5G sietí.

Ďalším z bodov programu je krst slovenskej známky s vyobrazením vily šanghajského obchodného magnáta D. V. Woo (Wu Tongwen), ktorú navrhol slovenský rodák Ladislav Hudec. Poštovú známku nedávno vydala Slovenská pošta. Dom čínskeho magnáta je známy aj pod pomenovaním Green house a je vrcholným dielom architekta Hudeca. Známku pošta vydala k 60. výročiu jeho úmrtia.

Podpredseda vlády navštívi takisto East China Norma University (ECNU) a jej campus. Čínska ECNU už viac ako 8 rokov spolupracuje s našou Slovenskou technickou univerzitou (STU) najmä v oblasti udržateľného eko a smart rozvoja miest, ako aj v oblasti ekonomiky miest orientovanej na inovácie. Vicepremiéra Rašiho príjmu najvyšší predstavitelia univerzity, stretne sa tiež s bývalým zástupcom generálneho tajomníka Organizácie spojených národov Sha-Zukangom, ktorý je členom správnej rady univerzity a inicioval spracovanie Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj.

Súčasťou stretnutia bude aj podpis Memoranda o porozumení medzi Inštitútom pre udržateľný mestský a komunitný rozvoj so sídlom v Pekingu a Hongkongu, Spectra centrom excelentnosti Európskej únie pri STU v Bratislave a profesorom Khald El Adli, ktorý je expertom OSN v oblasti udržateľného mestského plánovania. Hlavnou témou dokumentu bude udržateľný rozvoj miest.

Vicepremiéra čakajú tiež stretnutia s vedením mesta Peking, s jeho primátorom, viceprimátorom, ako aj s významnými predstaviteľmi pekingskej Financial street a XiCheng distriktu, ktorý je mestskou časť Pekingu. Súčasťou programu v Pekingu bude aj podpis Memoranda o porozumení medzi slovenskou firmou Decent Group, a.s. a čínskou firmou 761 C•Space (Beijing) Technology Development Co., Ltd. BBEF. Cieľom dokumentu je vytvorenie blockchain centra excelentnosti v Číne so slovenskou účasťou.

Na záver sa Richard Raši zúčastní na slávnostnej ceremónii pri príležitosti 70. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Čínou. Jej súčasťou bude tiež prehliadka Múzea čínsko-československého priateľstva. Stretne sa s vedením provincie Hebei v meste Cangzhou, ktoré je známe dobrými vzťahmi medzi Čínou, Českom a Slovenskom, nachádza sa tu aj tzv. Farma čínsko-česko-slovenského priateľstva.